W przedostatnim, przygotowanym przez o. Rektora Henryka Droździela SJ, wykazie ważnych dat z historii zakonu jezuitów, zwracamy szczególną uwagę na męczeńską śmierć naszych współbraci w Salwadorze. Poniosło ją sześciu jezuitów i dwoje świeckich współpracowników dnia 16 listopada 1989 roku. W tym miesiącu minie 31 lat. Na zdjęciu powyżej: fragment fresku Julio Reyesa (America Magazine).

Listopad

1 listopada 1564: Pierwsi jezuici przybyli na Warmię.
1 listopada 1956: Zalegalizowanie istnienia Towarzystwa Jezusowego w Norwegii.
2 listopada 1661: Śmierć jezuity, brata Daniela Seghersa, ucznia Jana Brueghla Starszego, słynnego malarza martwych natur, kwiatów i owadów.
3 listopada 1614: Nieudana próba duńskich piratów przechwycenia okrętu wiozącego prawe ramię św. Franciszka Ksawerego do Rzymu.
4 listopada 1768: We wspomnienie św. Karola, patrona Karola III, króla Hiszpanii, ludność Madrytu prosiła o pozwolenie na powrót do kraju wygnanych 19 miesięcy wcześniej jezuitów. Zirytowany tymi żądaniami król skazał na wygnanie abp. Toledo i jego wikariusza generalnego, oskarżając ich o inspirowanie całej sprawy.
5 listopada 1660: Śmierć Aleksandra de Rhodes, jednego z najefektywniejszych misjonarzy wszystkich czasów. Z urodzenia Francuz, w 1625 roku przybył na terytorium dzisiejszego Wietnamu.
6 listopada 1789: Ojciec John Cartroll z Maryland został mianowany pierwszym biskupem Baltimore.
7 listopada 1717: Śmierć Antonio Baldinucci, wędrownego misjonarza, kaznodziei działającego w wiejskich regionach niedaleko Rzymu.
8 listopada 1769: W Hiszpanii, Karol III, nakazał sprzedać wszelkie dobra należące do Towarzystwa Jezusowego i wysłał wstępną prośbę o rozwiązanie Towarzystwa do nowo wybranego papieża Klemensa XIV.
9 listopada 1646: W Anglii śmierć o. Edmunda Neville, po dziewięciu miesiącach więzienia i tortur. Był dziedzicem wielkich posiadłości w Westmoreland. Kształcił się w English College a następnie przez czterdzieści lat działał w Anglii.
10 listopada 1549: W Rzymie śmierć Pawła III, który zatwierdził Konstytucje Towarzystwa Jezusowego jako zakonu.
11 listopada 1676: W St. James Palace, w Londynie, Klaudiusz de la Colombiere przemawiał na temat Wszystkich Świętych.
12 listopada 1919: O. Generał Ledóchowski wydał instrukcję dotyczącą korzystania z maszyn do pisania. Mogły być wykorzystywane w biurach, lecz nie w pokojach jezuitów, nie można też było ich przewozić ze sobą z domu do domu.
13 listopada 1865: Śmierć Jakuba Olivier Van de Velde, drugiego biskupa Chicago (1848-1853)
14 listopada 1854: W Hiszpanii, jezuici ze wspólnoty z Loyoli, zgodnie z zarządzeniem władz wyruszyli na wygnanie na wyspy Baleary u wybrzeży Hiszpanii.
15 listopada 1628: Śmierć świętych Rocha Gonzaleza i Alfonsa Rodrigueza. Byli jednymi ze współtwórców misji w Urugwaju i Paragwaju.
15 listopada 1811: Zmarł w Rzymie św. Józef Pignatelli.
16 listopada 1989: Salwador. Zamordowanie sześciu jezuitów z Uniwersytetu Ameryki Środkowej. Wraz z nimi zginęły dwie osoby świeckie.
17 listopada 1579: Błogosławiony Rudolf Acquaviva i dwóch innych jezuitów wyruszyło z Goa do Surat i Fattiphur, na cesarski dwór Akbara, Wielkiego Mogoła.
18 listopada 1538: Papież Paweł III nakazał w tym dniu zarządcy Rzymu opublikowanie werdyktu oczyszczającego Ignacego i jego towarzyszy ze wszelkich zarzutów o herezji.
19 listopada 1526: Przesłuchanie Ignacego Loyoli przed Inkwizycją w Alcala w Hiszpanii. Powodem była nowość jego sposobu życia i nauczania.
20 listopada 1864: W Bazylice św. Piotra w Watykanie kanonizacja św. Piotra Kanizego przez Piusa IX.
21 listopada 1759: Leghorn – władze portowe w zatoce nie pozwoliły zacumować okrętowi ze 120 skazanymi na wygnanie jezuitami portugalskimi na pokładzie. Burmistrz Rio de Janeiro zarządził (na rozkaz Carvalho) drobiazgowe zbadanie okrętu w poszukiwaniu rzekomych bogactw jezuitów.
22 listopada 1791: Otwarcie Georgetown Academy z jednym 12-letnim studentem. Był to pierwszy student studiujący pod okiem amerykańskich jezuitów.
23 listopada 1545: Hieronim Nadal, którego Ignacy poznał w czasie studiów, wstąpił do Towarzystwa. O. Nadal skłonił potem o. Ignacego, by ten przedstawił i pozwolił spisać swoją autobiografię.
23 listopada 1927: W czasie prześladowań Kościoła w Meksyku został rozstrzelany ojciec Michał Augustyn Pro SJ.
24 listopada 1775: W więzieniu w Rzymie umiera generał jezuitów ojciec Wawrzyniec Ricci.
24 listopada 1963: W USA śmierć o. Johna La Farge, występującego w sprawach niesprawiedliwości rasowych.
25 listopada 1584: W Rzymie, konsekracja kościoła Il Gesù przez kard. Alessandro Farnese.
26 listopada 1678: W Londynie aresztowanie i skazanie na więzienie o. Klaudiusza de la Colombiere. O. Colombiere został po pięciu tygodniach wypuszczony z więzienia i skazany na wygnanie.
27 listopada 1680: W Rzymie, śmierć ojca Atanazego Kirchera, genialnego teologa i naukowca, znawcy języków orientalnych i badacza hieroglifów egipskich, autor ponad 40 książek i 2000 listów.
28 listopada 1759: Dwudziestu ojców i 120 jezuickich kleryków wyruszyło na wygnanie statkiem z portu Tag. Dwóch z nich zmarło w czasie drogi do Genui i Civita Vecchia.
29 listopada 1773: Jezuici z Białej Rusi zwrócili się z prośbą do carycy Katarzyny, o pozwolenie na promulgowanie listu kasacyjnego, tak jak to zostało uczynione w całej Europie. W odpowiedzi, caryca kazała im odłożyć na bok skrupuły i obiecała uzyskać dla nich u papieża zatwierdzenie ich obecnego status quo.
30 listopada 1642: W Trydencie, narodziny brata Pozzo, przyszłego architekta, malarza i teoretyka sztuki, wybitnego przedstawiciela późnego baroku. Wykonał liczne prace w kościołach Il Gesù i San Ignazio w Rzymie. W tym ostatnim namalował (na płaskiej powierzchni) widok wnętrza kopuły. Uczynił to tak dobrze, że zwiedzającym wydaje się prawdziwa. W rzeczywistości nigdy zaplanowanej kopuły nie zbudowano. Arcydzieło brata Pozzo można oglądać do dziś.