W większości jezuickich domów rekolekcyjnych ruszają rekolekcje i sesje ONLINE na czas Wielkiego Postu. W tę nową formę rekolekcji i duchowego rozwoju zaangażowane są ekipy z Gdyni i Krakowa (poniżej), Poznania, Białegostoku, Warszawy i wielu innych miast. Przejrzyj nasze oferty.

ICFD Gdynia: weekendowa sesja internetowa wprowadzająca w Wielki Post (26-28.02.2021).

Jezuici z gdyńskiego Domu Rekolekcyjnego razem ze współpracownikami zapraszają w drugi weekend Wielkiego Postu na sesję internetową pod tytułem:

„«Miłości pragnę, nie krwawej ofiary» (Oz 6, 6). Zapomniane chrześcijańskie spojrzenie na Wielki Post.”

Wielki Post kojarzy się z pokutą i wyrzeczeniami. Taki sposób myślenia może być w tym roku nie lada wyzwaniem. Tak jakby nie wystarczała pandemia i jej ograniczenia. Tak jakby Bóg domagał się kolejnych ofiar. Czy jednak na pewno wezwanie do postu i nawrócenia oznacza bycie „posępnym jak… obłudnicy” (Mt 6, 16)? Czy grzesznik może spodziewać się jedynie kary, choć w głębi zranionego przez grzech serca tak naprawdę tęskni jedynie za miłością? O czym zapomnieliśmy w chrześcijaństwie, gdy mierzymy się ze zmianą życia według Ewangelii? Do czego wzywa Bóg, gdy woła “nawracajcie się”? Czy chodzi tylko o “postanowienie poprawy” czy może o relację z Miłością?

Zapraszamy na weekendową sesję internetową, w której spróbujemy podjąć refleksję nad ważnymi pytaniami, które zadaje nam Wielki Post. Podobnie jak w poprzedniej sesji (przed Bożym Narodzeniem), nie mamy gotowych i jedynie słusznych odpowiedzi. Chcemy się jednak zatrzymać razem z Wami, aby uważnie posłuchać pragnień Boga i tęsknot ludzi – grzeszników. Skorzystamy z inspiracji, które płyną z duchowości ignacjańskiej. Oprócz refleksji nie zabraknie zatem praktycznych wskazań do osobistych „ćwiczeń” wewnętrznych – modlitewnych lub innych. Wszystko po to, aby dobrze przejść przez pustynię Wielkiego Postu i nauczyć się dostrzegać światło zmartwychwstania pośród współczesnych ciemności.

Sesję poprowadzimy za pośrednictwem platformy internetowej zoom. W programie 5 konferencji z możliwością zadawania pytań (w piątek wieczorem 2 konferencje oraz w sobotę 3 konferencje).

Więcej informacji i szczegółowy program sesji znajdziecie na stronie: ICFD

Sesja jest darmowa, a z dobrowolnych ofiar 10% przekażemy na cele charytatywne.

Zainteresowanych udziałem w sesji zapraszamy do zapisania się poprzez FORMULARZ

KRAKÓW: miesięczna sesja rekolekcji w życiu codziennym na czas Wielkiego Postu przygotowana przez jezuitów, Duszpasterstwo Akademickie WAJ i Wspólnotę Życia Chrześcijańskiego

Ta forma rekolekcji jest skierowana do tych wszystkich, którzy chcą spotkać się z Jezusem żywym i doświadczyć Jego mocy w swoim życiu. Mają pragnienie pogłębienia swojego życia duchowego.

Żyjemy w czasach pogoni za dobrą pracą, zasobnym kontem, licznymi sukcesami. Mamy być piękni, szczęśliwi i liczący tylko na siebie i swoje umiejętności. Natomiast Ewangelie pokazują nam ludzi, którzy nie odnieśli sukcesów w życiu. Dotykają ich różne porażki, cierpienia. Nic nie przychodzi im łatwo. Wszystko to do momentu spotkania z Jezusem. I to jest inspiracją do tegorocznych rekolekcji ignacjańskich w życiu, których temat brzmi:

Z TOBĄ JEST PAN dokądkolwiek pójdziesz.

Rekolekcje są skierowane do osób w wieku 18 – 40 lat.

Termin: 28.02 – 28.03.2021

Zapisz się poprzez FORMULARZ
Strona poświęcona rekolekcjom

Program rekolekcji znajduje się w zakładce PLAN.
Na bieżąco będą umieszczane pliki z wprowadzeniami do modlitwy na kolejne tygodnie (MEDYTACJE) oraz nagrania ze środowych konferencji (KONFERENCJE).

Rekolekcje w życiu codziennym są adaptacją Ćwiczeń Duchowych św. Ignacego Loyoli. Tak jak w ćwiczeniach ciała człowiek nabywa sprawności fizycznych, tak ćwiczenia duchowe są sposobem pracy nad sobą i służą rozwojowi duchowemu. Cel ćwiczeń, jak go określa św. Ignacy, to zdobywanie umiejętności rozeznawania poruszeń duchowych, aby ze wzrastającą łatwością rozpoznawać Bożą wolę i nią się kierować (por. ĆD 1, 21). Podczas rekolekcji można również nauczyć się medytacji nad Słowem Bożym.

Foto: pexels.com