Zmarł dzisiaj, w wieku 93 lat, wybitny kierownik duchowy, argentyński jezuita, więziony przez prawicowy rząd generała Jorge Rafaela Videli – o. Franz Jalics SJ. Był znanym teologiem i autorem wielu poczytnych książek. Jego podejście do rekolekcji kontemplatywnych wykorzystywane jest dzisiaj również w Polsce, w domach rekolekcyjnych ojców jezuitów. Zmarł w domu starców w Budapeszcie. W połowie lat 70. był prześladowany ze względu na swoje zaangażowanie polityczne.
Studiował filozofię w Niemczech i Belgii. Następnie wyjechał do Ameryki Południowej, gdzie wykładał teologię i dogmatykę w Chile i Argentynie.
W Argentynie prowadził działalność apostolską wśród mieszkańców ubogich dzielnic. W 1976 roku został uprowadzony przez Szwadrony śmierci działające na zlecenie panującej wówczas w Argentynie junty wojskowej. Był więziony i torturowany, podejrzewany o szpiegostwo na rzecz ZSRR.
Sprawa stała się powszechnie znana ze względu na zaangażowanie w uwolnienie jezuitów i oskarżenia wysuwane w tej sprawie, w stosunku do ówczesnego prowincjała argentyńskich jezuitów – ojca Jorge Mario Bergoglio, obecnego papieża Franciszka.
Dnia 20 marca 2013 roku Franz Jalics SJ opublikował oświadczenie, w którym zaprzecza informacjom jakoby on i jego współbrat zakonny Orlanda Yorio SJ byli zadenuncjowani przez ówczesnego prowincjała, ojca Jorge Bergoglio.
Wydawnictwo WAM wydało jego następujące książki:
Uczmy się modlić, Kraków 2002.
Rekolekcje kontemplatywne, Kraków, 2008.
W szkole Jezusa. Cztery etapy duchowego rozwoju, Kraków 2015.
Droga kontemplacji, Kraków 2015.
Kontemplacja. Wprowadzenie do modlitwy uważności, Kraków 2017.
Towarzyszenie duchowe. Wspólne wzrastanie w wierze, Kraków 2017.