W czerwcu w naszych kościołach i domach rodzinnych modlimy się słowami Litanii do Najświętszego Serca Pana Jezusa. Jej powstanie związane jest  z zarazą, która dziesiątkowała mieszkańców Marsylii w 1720 roku. Szukając ratunku u Boga, biskup Henri De Belsunce 1 listopada powierzył swoją diecezję Sercu Zbawiciela i postanowił uroczyście obchodzić każdego roku Święto Serca Jezusa. Wydarzeniu towarzyszyły procesje pokutne. Specjalnie na tę okazję siostra Anne-Madeleine Rémusat, wizytka, napisała litanię. Wiele wezwań pochodziło z wcześniejszej litanii siostry Joanne Madelaine Joly, wizytki z Dijon, oraz z litanii ułożonej przez  jezuitę, ojca Jeana Croiseta. Litania ta, po dodaniu kilku wezwań, została zatwierdzona przez Stolicę  Apostolską 22 kwietnia 1899 roku. 

Pierwsze siedem wezwań litanii mówi o relacji  Bożego Serca do Trójcy Świętej; wezwania od ósme go do szesnastego wymieniają przymioty Bożego Serca, zaś reszta wezwań ukazuje stosunek Bożego Serca do nas.

Rozwijający się kult Serca Jezusa w Kościele  związany jest z objawieniami Pana Jezusa św. Małgorzacie Marii Alacoque, wizytce z klasztoru Paray-le-Monial, której – jako kierownik duchowy oraz  spowiednik  – towarzyszył jezuita, św. Klaudiusz  de la Colombière.

Niniejsza książka jest komentarzem biblijnym  i duchowym do poszczególnych wezwań Litanii do  Najświętszego Serca Jezusa. Napisałem je w ramach  przygotowań do obchodów 100. rocznicy konsekracji bazyliki Najświętszego Serca Jezusa w Krakowie  (29 maja 2021 roku) oraz 100. rocznicy oddania narodu polskiego Sercu Jezusa (11 czerwca 2021 roku  z udziałem Episkopatu Polski).