We wspólnocie zakonnej Kolegium Jezuitów w Warszawie świętowano dzisiaj, 14 czerwca 2021 r., 70-lecie życia zakonnego o. Zygmunta Perza SJ i o. Jana Tomczaka SJ.

Uroczystą Eucharystię odprawił o. Prowincjał Tomasz Ortmann SJ, a homilię wygłosił o. Zbigniew Leczkowski SJ, przełożony jezuitów w Toruniu oraz Prowincjał Nominat.

Ojciec Zygmunt Perz SJ urodził się 13 kwietnia 1930 roku w Poznaniu. Wstąpił do nowicjatu Towarzystwa Jezusowego 9 września 1951 roku. Był dwukrotnie Rektorem Kolegium Jezuitów w Warszawie oraz przez wiele lat wykładał teologię moralną, a w 1979 roku został Przełożonym Prowincji Wielkopolsko-Mazowieckiej Towarzystwa Jezusowego. Po przekazaniu urzędu prowincjała swojemu następcy powrócił do nauczania oraz zaangażował się w duszpasterstwo więźniów. Uczestniczył w trzech Kongregacjach Generalnych w Rzymie. To tylko wycinek z jego życia w zakonie. Ojciec Zygmunt nie przestaje przeżywać z żywą pasją swojego powołania.

Ojciec Jan Tomaczak SJ urodził się 22 listopada 1931 roku w Ochli. Wstąpił do nowicjatu Towarzystwa Jezusowego 5 września 1951 roku. Po zdobyciu świadectwa maturalnego i ukończeniu zakonnych studiów filozofii i teologii, pracował przez wiele lat w Parafii pw. św. Andrzeja Boboli  w Warszawie i uczył religii w salkach parafialnych. W 1980 roku został przeniesiony do Szczecina, gdzie kontynuował swoją pracę w tamtejszej jezuickiej parafii, również pw. św. Andrzeja Boboli. Po kilku latach powrócił do Warszawy.

Obaj starci ojcowie wspierają modlitwą i radą młodszych jezuitów. Są żywą pamięcią przemian w Kościele, jakie miały miejsce na przestrzeni ostatnich siedemdziesięciu lat.

GALERIA ZDJĘĆ (Michał Maciejny SJ)