U boku Jezusa. Medytacja na XV Niedzielę Zwykłą, rok B

U boku Jezusa. Medytacja na XV Niedzielę Zwykłą, rok B
Słowo Boże: „Następnie przywołał do siebie Dwunastu i zaczął rozsyłać ich po dwóch. Dał im też władzę nad duchami nieczystymi i przykazał im, żeby nic z sobą nie brali na drogę prócz laski: ani chleba, ani torby, ani pieniędzy w trzosie. «Ale idźcie obuci w sandały i nie wdziewajcie dwóch sukien!» I mówił do nich: «Gdy do jakiego domu wejdziecie, zostańcie tam, aż stamtąd wyjdziecie. Jeśli w jakim miejscu was nie przyjmą i nie będą słuchać, wychodząc stamtąd strząśnijcie proch z nóg waszych na świadectwo dla nich!» Oni więc wyszli i wzywali do nawrócenia. Wyrzucali też wiele złych duchów oraz wielu chorych namaszczali olejem i uzdrawiali” (Mk 6, 7-13) .

 

Obraz do medytacji: Wyobraź sobie uczniów przemierzających drogi Palestyny i nauczających.

Prośba o owoc medytacji: Proś, by twoje słowa uwiarygodniał styl osobistego życia.

 

1. Prostota życia

Jezus wysyłając uczniów na misje, wyposaża ich w moc uzdrawiania i pokonywania demonów, zła. Posłannictwo czynu, służby uwierzytelnia słowa uczniów. Ponadto wskazuje na styl, jaki ma ich cechować. Jest nim pokój, prostota, ubóstwo, pokora, wewnętrzna wolność. Uczniowie winni swoim słowem i życiem głosić ducha Ewangelii, czyli przebaczenia, miłosierdzia, pojednania, pokoju, współczucia Boga dla człowieka, zwycięstwa dobra nad złem.

Prostota życia kontestuje współczesny, często bezbożny świat, pozwala bardziej zaufać Bogu, niż polegać na własnych możliwościach i środkach. Pozwala poświęcać czas i energie innym, dobru wspólnemu. Daje też wewnętrzną wolność i pokój, którego brakuje w nadmiernym zabieganiu i troskach. Zbyt wygodny styl życia prowadzi do obojętności społecznej. Nie pozwala zrozumieć ludzi ubogich ani solidaryzować się z nimi. Zamiast troski o Królestwo Boże dominuje troska i lęki o siebie i własne „wygodne gniazdko”.

Czy twój styl życia cechuje prostota i autentyzm? Jaką Ewangelię głosisz swoim życiem? Czy  nie zawładnęły tobą lęki o siebie i bliźnich?

 

2. Posłańcy

Jezus powołuje uczniów, by głosili Dobrą Nowinę. Daje im również władzę, by głoszenie Ewangelii potwierdzali czynami, by uzdrawiali i podejmowali walkę ze złem. Jednak pierwszym zadaniem ucznia Jezusa jest towarzyszenie. Jezus wybiera uczniów, aby z Nim byli, aby Mu towarzyszyli.

Ewangelie charakteryzują ucznia Jezusa przede wszystkim jako osobę, która trwa z Jezusem, u Jego boku, jako posłaniec. Uczeń najpierw „asymiluje” wewnętrznie Jezusa, a później idzie do ludzi z posłaniem, dobrą nowiną, misją, jaką od Niego otrzymuje. Bardzo ładnie mówił o tym papież Benedykt XVI: „Być u Jego boku i być posłańcem w drodze do ludzi – tego się nie da rozdzielić. Tylko ten, kto jest przy Nim, poznaje Go i może Go w sposób właściwy głosić. Ten, kto jest z Nim, nie zachowuje tego dla siebie, lecz musi przekazywać dalej to, co znalazł. (…) Zechciejmy polubić bycie przy Panu. Wtedy możemy wszystko Jemu powiedzieć, z Nim omówić swoje pytania, swoje troski i swoje obawy. Możemy także wyrazić swoje nadzieje, swoją wdzięczność, rozczarowania, prośby i nadzieje. Wtedy ciągle możemy Mu powtarzać: Panie, ześlij robotników na Twoje żniwo! Panie, pomóż mi być dobrym robotnikiem Twojej winnicy!”.

Jak często w ciągu dnia przebywasz „u boku Jezusa”? Czy omawiasz z Nim twoje codzienne troski i problemy? Co dla ciebie osobiście oznacza „być posłańcem Jezusa”?

 

Rozmowa końcowa: Proś, abyś w codzienności miał czas dla Jezusa. Proś też o umiejętność dzielenia się z Nim własnym życiem.

fot. Pixabay

O autorze

Stanisław Biel SJ

Rekolekcjonista i kierownik duchowy, obecnie pracuje w Domu Rekolekcyjnym w Częstochowie. Autor książek i artykułów z dziedziny duchowości.

Aktualności

Media o nas

Najnowsze filmy

Ładowanie...

Święta i uroczystości

31 grudnia 2024
  • Kanonizacja Stanisława Kostki i Alojzego Gonzagi w 1726 r.  Zobacz więcej

1 stycznia 2025
  • urocz. Św. Bożej Rodzicielki Maryi, dawne święto tytularne TJ  Zobacz więcej

3 stycznia 2025
  • Najświętszego Imienia Jezus święto tytularne TJ  Zobacz więcej