W wigilię uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny miała miejsce wyjątkowa projekcja filmu w Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Warszawie na Starym Mieście. Po ostatniej mszy św. o godz. 20.00 pokazano film dokumentalny w reżyserii dr. inż. Jacka Bąka pt. „Moc Prymasa Tysiąclecia”.
Ta prapremiera miała miejsce w szczególnym miejscu, ponieważ sanktuarium jest ostatnim kościołem konsekrowanym (a dokładniej rekonsekrowanym po odbudowie) przez Prymasa kard. Wyszyńskiego przed jego śmiercią. Konsekracja odbyła się 16 maja 1980 r. w dzień wspomnienia św. Andrzeja Boboli SJ, męczennika (również dokładnie w rocznicę napisania Ślubów Jasnogórskich przez Prymasa w 1956 r.).
Mszę świętą przed projekcją filmu koncelebrował o. Józef Bielawski SJ, który przed laty był Przełożonym tego miejsca i zgłosił się do ks. kardynała z prośbą o rekonsekrację kościoła. Ks. Kardynał bardzo cenił sobie tę świątynię i dokonał również uroczystej rekoronacji obrazu papieską koroną zgodnie z normami Stolicy Apostolskiej.
Kardynał kazał wygrawerować napis na odwrocie korony: „Łaskawej Patronce Stolicy w kościele XX. Jezuitów, z wdzięcznością za łaski i prośbą o Matczyną Opiekę nad Miastem Nieujarzmionym – Stefan Kardynał Wyszyński”.
W tak symbolicznym miejscu prezentacja filmu cieszyła się bardzo dużą frekwencją. Film zaprezentował najważniejsze dokonania kardynała Stefana Wyszyńskiego, kulisy trudnych decyzji, historie opowiadane przez najbliższych współpracowników Prymasa. Przypomniał również najważniejsze wskazania Prymasa dla Kościoła, które są nadal aktualne.
Po prapremierze odbył się bankiet w podziemiach kościoła, gdzie można było porozmawiać z reżyserem i jego współpracownikami, którzy przyczynili się do powstania filmu.
Robert Wawer SJ / jezuici.pl