Blisko 36 tysięcy metrów kwadratowych w siedmiu budynkach: taką powierzchnię łączną mają budynki należące do Towarzystwa Jezusowego, Prowincji Polski Południowej, których termomodernizacja zakończy się w 2023 r. Podpisana dziś umowa z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na prace remontowe pozwolą ograniczyć łączną emisję CO2 wszystkich obiektów o ponad 800 ton rocznie.
Ten efekt uda się osiągnąć nie tylko dzięki ocieplaniu ścian i stropów, oraz wymianie stolarki okiennej i drzwi, ale także zainstalowaniu dodatkowych źródeł wytwarzania energii ze źródeł opalanych wydajniejszymi ze względu na emisje szkodliwych substancji – gazem i olejem opałowym. Całkowita moc nowych źródeł wyniosła 0,32 MW. Wszystkie te prace pozwolą ograniczyć roczne zużycie energii aż o 10 325,23 GJ.
Termomodernizacji zostaną poddane budynki znajdujące się w pięciu lokalizacjach na terenie trzech województw: małopolskiego, podkarpackiego i śląskiego. Objęła obiekty takie jak: Dom Rekolekcyjny w Czechowicach-Dziedzicach, Publiczna Szkoła Podstawowa Jezuitów i Dzienny Dom Seniora w Mysłowicach, Dom Rekolekcyjny w Starej Wsi, Kompleks Klasztorny wraz z kościołem oraz Kolegium Księży Jezuitów w Krakowie i Dom Zakonny w Nowym Sączu. Obiekty mają istotne znaczenie nie tylko dla działania zakonu, ale i okolicznych mieszkańców, którzy są bezpośrednimi beneficjentami prowadzonej tam działalności. Dzięki wykonanym pracom obiekty będą oferować użytkownikom bardziej komfortowe warunki bytowe, a także znacznie spadnie nie tylko ich koszt użytkowania, ale i wpływ na środowisko. Przeprowadzone prace wpisują się w ideę ograniczenia tzw. niskiej emisji, która jest szczególnie szkodliwa i uciążliwa dla lokalnych społeczności.
Całkowity koszt remontu i modernizacji obiektów wyniesie 10,5 mln zł. Sfinansowanie tak dużego projektu było możliwe dzięki dotacji z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, która wyniosła blisko 9,5 mln. Dofinansowanie pochodzi z programu NFOŚiGW „Budownictwo energooszczędne, Cz. 1) Zmniejszenie zużycia energii w budownictwie”.