Wydawnictwo WAM wydało w tym miesiącu „Dziennik duchowy” Piotra Fabera SJ. Urodził się w chłopskiej rodzinie w 1506 roku w alpejskiej wsi pod Genewą. Należał do pierwszych towarzyszy św. Ignacego Loyoli i pod jego kierownictwem odbywał rekolekcje.

Przemierzył pieszo wiele krajów Europy i był duchowym przewodnikiem biskupów, księży, ludzi ze wszystkich stanów. Wybitny kaznodzieja i rekolekcjonista. Został powołany przez papieża Pawła III na eksperta w Soborze Trydenckim. Nie zdążył jednak wziąć w nim udziału. W wieku 40 lat, dotarwszy do Rzymu, zmarł w ramionach św. Ignacego w 1546 roku.

W ostatnich czterech latach życia zapisywał swoje refleksje i doświadczenia duchowe, z których powstał „Dziennik duchowy”. Ukazuje on głębię duszy Piotra Fabera, jego wewnętrzny świat przeżyć, jego doświadczenie Boga. Czytając jego refleksje jesteśmy zachęceni do spoglądania na rzeczywistość zanurzoną w Bogu. Zachwyca i inspiruje jego wielkie pragnienie służenia Kościołowi i człowiekowi.

Papież Franciszek zapytany o to, dlaczego Piotr Faber jest mu tak bliski i co go uderza w jego postawie, odpowiedział: „Dialog ze wszystkimi ludźmi, nawet z najbardziej zagorzałymi przeciwnikami, prosta pobożność i swego rodzaju naiwność, dyspozycyjność nieznosząca zwłoki oraz fakt, że w sposób stanowczy potrafił podejmować ważne i radykalne decyzje, a jednocześnie był bardzo łagodny”.

Zachęcamy do lektury tej wyjątkowej pozycji wszystkich, którzy chcieliby poznać czym w praktyce jest duchowość ignacjańska.

Odwiedź stronę Wydawnictwa WAM