Z okazji dzisiejszego 55. Światowego Dnia Środków Społecznego Przekazu o. Andrzej Majewski SJ, szef Redakcji Katolickiej Polskiego Radia, przypomniał, że zadaniem katolickich dziennikarzy jest poszukiwanie prawdy w świetle Ewangelii, a zadaniem jezuitów – jak powiedział na spotkaniu w Krakowie papież Franciszek – pomaganie ludziom w rozeznawaniu”.

„Poszukiwanie prawdy jest sztuką” – powiedział o. Majewski.

„Żeby dziennikarstwo było poważne, to trzeba zdzierać buty. To trzeba być w tych miejsca, o których się pisze i nie bazować na tym, co inni napisali” – mówił o. Majewski i wspomniał byłego generała zakonu jezuitów, o. Pedro Arrupe, którego proces beatyfikacyjny jest już bardzo zaawansowany w Watykanie. Mówił on, że jeżeli mamy pracować z ubogimi, musimy najpierw zamieszkać wśród ubogich i dotknąć tej rzeczywistości, o której chcemy mówić, albo której chcemy zaradzić”.

Według szefa Redakcji Programów Katolickich Polskiego Radia „dziennikarstwo z pasją, opowiadanie o rzeczywistości, wymaga zdolności pójścia tam, gdzie nikt nie idzie”. „To jest też bardzo jezuickie. Już w naszych Konstytucjach jest taki zapis, że jezuita ma być człowiekiem, który idzie tam, gdzie nikt inny nie chce iść, albo tam, gdzie nikt jeszcze nie poszedł”.

Zdaniem ks. Majewskiego, media powinny też unikać czarno-białego przedstawiania świata, jest to bowiem uproszczenie. „Żyjemy chyba jednak w świecie o odcieniu szarości, a nie w rzeczywistości czarno-białej”.

Jezuita odniósł się też do pandemii i przypomniał słowa papieża Franciszka o niebezpieczeństwie pisania o każdym kryzysie, tylko z punktu widzenia świata najbogatszych i prowadzenia podwójnej rachunkowości. „Jeżeli prześledzimy to, co u nas pisze się o pandemii – ale tak samo jest i we Włoszech, w Niemczech i w Hiszpanii – to zobaczymy, że patrzymy na świat z punktu widzenia „tłustych kotów”.

Według o. Majewskiego mówimy za dużo o organizacjach i akcjach pomocowych, a za mało o sytuacji ludzi, do których idzie Kościół i którym chce pomagać. „W dziennikarstwie zatraciliśmy tę wrażliwość na społeczną biedę i wykluczenie w różnych obszarach” – powiedział szef Redakcji Programów Katolickich.

Natomiast o. Leszek Gęsiak SJ, rzecznik Episkopatu Polski, zapytany o ustawę „lexTVN” podkreślił, że „dziennikarz musi mieć prawo do pisania prawdy – gdzie jest ta prawda, zawsze pozostaje pytanie – i do formułowania swoich wniosków. Ale też wiemy dobrze, że w dzisiejszych czasach trudno mówić o dziennikarstwie niezależnym. Każda redakcja, każdy dziennikarz dla kogoś pracuje. Redakcje mają swoje profile, bardzo jasno określone, i w związku z tym taką a nie inną politykę medialną prowadzą”. Zaznaczył, że dotyczy to także tzw. mediów katolickich, zróżnicowanych w sposobie przedstawiania wydarzeń dotyczących Kościoła.

Rzecznik Episkopatu napisał na Twitterze:

Wszystkich dziennikarzy, koleżanki i kolegów „po fachu”, obejmuję szczególną modlitwą w Dniu Środków Społecznego Przekazu. Proszę Boga, by każdemu z nich udzielał mocy i światła, by pośród trudnej i pełnej wyzwań codzienności pałali pragnieniem pokazywania prawdy i dobra.

Dzień środków społecznego przekazu ustanowił w 1967 roku Paweł VI.

Przeczytaj Papieskie Orędzie na 55. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu.

Foto: www.polskieradio.pl