Być jak dziecko w ramionach Ojca. Medytacja na 27 Niedzielę Zwykłą, rok B

Być jak dziecko w ramionach Ojca. Medytacja na 27 Niedzielę Zwykłą, rok B
Słowo Boże: „Przystąpili do Niego faryzeusze i chcąc Go wystawić na próbę, pytali Go, czy wolno mężowi oddalić żonę. Odpowiadając zapytał ich: Co wam nakazał Mojżesz? Oni rzekli: Mojżesz pozwolił napisać list rozwodowy i oddalić. Wówczas Jezus rzekł do nich: Przez wzgląd na zatwardziałość serc waszych napisał wam to przykazanie. Lecz na początku stworzenia Bóg stworzył ich jako mężczyznę i kobietę: dlatego opuści człowiek ojca swego i matkę i złączy się ze swoją żoną, i będą oboje jednym ciałem. A tak już nie są dwoje, lecz jedno ciało. Co więc Bóg złączył, tego człowiek niech nie rozdziela! W domu uczniowie raz jeszcze pytali Go o to. Powiedział im: Kto oddala żonę swoją, a bierze inną, popełnia cudzołóstwo względem niej. I jeśli żona opuści swego męża, a wyjdzie za innego, popełnia cudzołóstwo. Przynosili Mu również dzieci, żeby ich dotknął; lecz uczniowie szorstko zabraniali im tego. A Jezus, widząc to, oburzył się i rzekł do nich: Pozwólcie dzieciom przychodzić do Mnie, nie przeszkadzajcie im; do takich bowiem należy królestwo Boże. Zaprawdę, powiadam wam: Kto nie przyjmie królestwa Bożego jak dziecko, ten nie wejdzie do niego. I biorąc je w objęcia, kładł na nie ręce i błogosławił je” (Mk 10, 2-16).

Obraz do medytacji: Wyobraź sobie siebie jako dziecko w ramionach dobrego Boga.

Prośba o owoc medytacji: Proś o doświadczenie dziecięcej ufnej postawy wobec Boga Ojca.

 

1. Jedno ciało

Dwa kazusy dzisiejszej Ewangelii wskazują, jak uczniowie wciąż byli daleko od mentalności Jezusa, mimo towarzyszenia Mu dzień i noc. Pierwszy z nich dotyczy nierozerwalności małżeńskiej. Faryzeusze odwołując się do kazuistyki Mojżeszowej pragną skompromitować Jezusa i stawiają pytanie o możliwość rozwodu. Myślenie faryzeuszy zdają się podzielać uczniowie. Są przekonani, że kontrakt zawarty między małżonkami podlega unieważnieniu, podobnie jak inne, na prośbę jednej ze stron (głównie mężczyzn). Zauważmy jeszcze, że uczniowie byli wiernymi słuchaczami Jezusa i zapewne zapadła im w pamięci Jego nauka z Kazania na Górze.

W odpowiedzi Jezus odwołuje się do początku („bereszit”). Wówczas Bóg powołał do istnienia kobietę i mężczyznę jako jedno ciało. Ustanowienie jedności małżeńskiej w Raju jest bardziej wiążące niż Prawo Mojżeszowe, które uwzględnia ludzką słabość, grzeszność i zatwardziałość serca. Ideałem nie jest więc możliwość rozwodu (często arbitralna), ale jedność, nierozerwalność małżeńska, która stanowi odbicie miłości Trójcy Świętej i miłości Chrystusa do Kościoła (por. Ef 5, 21nn).

Ideał małżeństwa odwołujący się do początku był trudny już w czasach Mojżesza. Tym bardziej dzisiaj. „Małżeństwo ulega dziś wpływom panującej mentalności, w której wszystko traktuje się jak rzeczy jednorazowego użytku: „użyj i wyrzuć”. W odniesieniu do małżeństwa owa mentalność jest całkowicie błędna i zabójcza” (R. Cantalamessa). Życie małżeńskie wymaga ciągłego dialogu i wyrażania uczuć, przebaczania, wyrozumiałości i kompromisów. A przede wszystkim oparcia na Chrystusie, jako Fundamencie. Nie ma racji bytu na dłuższą metę, gdy rządzi nim egoizm, brakuje miłości gotowej do poświęceń, pokory i wdzięczności za wszystkie małe gesty dobra i życzliwości, gdy pojawia się obsesyjne i zaborcze uczucie i oczekuje się miłości absolutnej, do jakiej nie jest zdolny drugi człowiek.

Jakie jest moje podejście do etyki chrześcijańskiej? Czego nie akceptuję? Jakimi prawami rządzi się moje małżeństwo? Czy Chrystus stanowi jego fundament? Jak radzę sobie z kryzysami?

 

2. Jak dziecko

Drugim wyrazem niezrozumienia Jezusa przez uczniów jest postawa wobec dziecka. Dziecko w kulturze żydowskiej nie miało praw (podobnie jak kobieta); stąd traktowano je szorstko. Z drugiej strony było oczekiwane jako wyraz Bożego błogosławieństwa. Apostołowie zapaleni wielkimi ideałami Królestwa Bożego, lekceważą dzieci i zabraniają im kontaktu z Jezusem. On natomiast błogosławi. Co więcej, stawia za wzór przyjęcia Królestwa Bożego. Jezusowi zapewne nie chodzi o infantylizm dziecięcy, ale o otwartość, ufność, spontaniczność, świeżość, radość z odkrywania i przyjęcie tego, co nowe.

Jedną z ważniejszych potrzeb dziecka, (o które prosi podświadomie), jest potrzeba bliskości rodziców, potrzeba ludzkiej miłości, serdeczności, ciepła, poczucie bezpieczeństwa i silnej więzi. Dziecko pozwala się kochać. Jeżeli nie byłoby kochane, pozostałoby zranione niezdolnością do kochania i dawania miłości. Dziecko kochane przez swych rodziców jest otwarte, łatwo budzi się w nim zaufanie. Ma świadomość, że potrzebuje pomocy, opieki, wsparcia. Potrafi wtedy z wiarą i zaufaniem o wszystko prosić i nie czuje się przez to upokorzone. Dziecko bezgranicznie ufa rodzicom i nieustannie karmi się ich miłością. „Zasadniczą postawą dziecka jest  jego wiara w miłość. Dla dziecka miłość ojca i matki jest  czymś oczywistym. Dziecko wie, że jest  kochane, liczy na to i na tym się opiera. Dziecko nigdy nie myśli o tym, że miałoby sobie zasłużyć na miłość rodziców. Dla niego miłość po prostu jest,  dziecko nie wątpi, że jest  kochane. Nie stawia sobie pytań, odnoszących się  do miłości, miłość bowiem jest dla niego czymś ta oczywistym, że nie potrzebuje jej dociekać” (Wilfrid Stinissen).

Być dzieckiem Boga – oznacza doświadczyć, że Bóg jest Ojcem, mieć świadomość, że od Niego zależymy, bez Niego nie możemy istnieć  ani wzrastać. Być dzieckiem wobec Boga oznacza uznać swoją małość, ubóstwo, całkowitą zależność od Boga, przyjmować od Niego wszystko z wdzięcznością – jako dar, a przede wszystkim przyjąć Jego miłość.

Całe życie powinniśmy pielęgnować dziecięce usposobienie w relacji do Boga Ojca. Św. Franciszek Salezy pisze: „człowiek rosnąc staje się samowystarczalnym i coraz mniej zależy od matki, która jest dla niego mniej konieczna, gdy dojdzie do wieku dorosłego, a szczególne do pełnej dojrzałości. Przeciwnie,  człowiek wewnętrzny rosnąc, co dzień lepiej uświadamia sobie synostwo Boże, które czyni go dzieckiem Boga, i staje się coraz bardziej dzieckiem wobec Niego, aż wreszcie powraca, jeśli tak można powiedzieć, do łona Bożego; błogosławieni w niebie pozostają zawsze w łonie Bożym”.

Czy cechuje mnie dziecięca otwartość wobec Dobrej Nowiny? Jakie cechy dziecka są mi szczególnie potrzebne dziś?

 

Rozmowa końcowa: Módl się modlitwą Ojcze nasz.

 

O autorze

Stanisław Biel SJ

Rekolekcjonista i kierownik duchowy, obecnie pracuje w Domu Rekolekcyjnym w Częstochowie. Autor książek i artykułów z dziedziny duchowości.

Aktualności

Media o nas

Najnowsze filmy

Ładowanie...

Święta i uroczystości

5 listopada 2024
  • święto wszystkich świętych i błogosławionych TJ  Zobacz więcej

7 listopada 2024
11 listopada 2024
  • Męczeństwo 9 jezuitów w Lasach Piaśnickich †1939  Zobacz więcej

13 listopada 2024
14 listopada 2024
15 listopada 2024
  • bł. męczennik August Gajusz SI nowicjusz zakonnik  Zobacz więcej

16 listopada 2024
  • św. męczennicy Roch González SI, Alfons Rodriguez SI, Jan del Castillo SI kapłani  Zobacz więcej