Centralne uroczystości XXI Dnia Papieskiego w diecezji toruńskiej odbyły w tym roku w Kościele Akademickim Ojców Jezuitów w Toruniu. Eucharystii przewodniczył ks. Leszek Stefański, diecezjalny koordynator Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia, a Słowo Boże wygłosił rektor Kościoła Akademickiego o. Lesław Ptak SJ. Obecni byli młodzi stypendyści fundacji z charakterystycznymi żółtymi chustami papieskimi.

We wprowadzeniu do liturgii ks. Leszek Stefański zwrócił uwagę na tegoroczne hasło obchodów: „Nie lękajcie się!”. Natomiast o. Lesław Ptak SJ nawiązał w homilii do Ewangelii o bogatym młodzieńcu ukazując zbieżność przesłania, jakie zawarte jest w tym czytaniu z tematem „Rekolekcji na Dobry Początek”. „z Sensem czy po sens?” to tytuł rekolekcji, a zarazem hasło ilustrujące scenę spotkania Chrystusa z młodzieńcem. Jest to jednocześnie pytanie o sprawy najważniejsze, o Jezusa i jego miejsce w moim życiu. Jak być świętym? Na to pytanie odpowiedź daje sam Bóg, bo On jest święty. Każdy kto tęskni za świętością musi myśleć o jakości swego życia. To właśnie proponuje Jezus młodzieńcowi: „[…] Idź, sprzedaj wszystko, co masz, i rozdaj ubogim, a będziesz miał skarb w niebie. Potem przyjdź i chodź za Mną”.

Jak zauważył o. Lesław Ptak SJ młodzieniec odszedł ze smutkiem, bo chciał zachować swoje bogactwa. Z Ewangelii wynika, że Życie wieczne, zbawienie, jest czymś, Kimś, bezcennym. To życie samego Boga, od którego pochodzimy i w którym jest nasza pełnia. A więc mamy je za darmo albo w cale. Osiągnąć je możemy na drodze wzajemnego obdarowania się. Bóg jest zawsze w tym pierwszy, a my od Niego takiej postawy się uczymy. Zatem człowiek jest szczęśliwy, gdy sensem jego życia nie jest jakaś inna osoba, kariera, pieniądze, ale sensem jest Bóg. Na zakończenie Mszy św. stypendysta Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia złożył osobiste świadectwo. Śpiew zespołu pod kierownictwem Anny i Marcina Łęckich nadał całej uroczystości wyjątkową oprawę artystyczną i duchową.

Tekst: Michał Białkowski
Zdjęcia: Monika Dejneko-Białkowska