Wczoraj do siedziby Radia Watykańskiego powróciły archiwalne nagrania Sekcji Polskiej, które przechodziły przez ostatnie dwa i pół roku proces cyfryzacji w Warszawie.

Sekcja Polska w ciągu ponad osiemdziesięciu lat działalności zawsze prowadziła swoje archiwum, do którego trafiały głosy wielkich ludzi Kościoła w Polsce, a także przedstawicieli świata kultury i nauki, osób bardzo zasłużonych dla historii naszej ojczyzny.

Przeczytaj więcej w relacji Vatican News 

Dostęp do materiałów będzie sukcesywnie udostępniany na stronach Polonijnej Biblioteki Cyfrowej:

Wkład w to wielkie przedsięwzięcie wnieśli wybitni specjaliści z Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, Wydziału Dziennikarstwa, Informacji oraz Bibliologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz Akademii Ignatianum w Krakowie.

Na antenie Radia Watykańskiego o. Leszek Gęsiak SJ, były dyrektor Sekcji Polskiej i obecnie Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski, podziękował wszystkim za dwa i pół roku pracy, która zakończyła się wspólnym sukcesem.

Sekcja Polska została powołana siedem lat po rozpoczęciu przez Radio Watykańskie nadawania, czyli w roku 1938. Do 1948 roku nadawano audycje dwa razy w tygodniu, a później codziennie. Polskie audycje Radia Watykańskiego odgrywały ważną rolę w czasie II wojny światowej. Informowały cały świat o sytuacji okupowanego kraju.

Po II wojnie światowej Sekcja Polska Radia Watykańskiego przez długi czas była jedyną rozgłośnią katolicką, której programy można było odbierać w Polsce. Wraz z wyborem Karola Wojtyły na papieża, Sekcja Polska rozpoczęła nadawanie relacji z pielgrzymek papieskich, a od 1979 roku transmisje mszy świętych w języku polskim.

Radio Watykańskie relacjonowało także ważne wydarzenia w Polsce z początku lat 80., jak powstanie „Solidarności”, wizyta w Watykanie delegacji związku (styczeń 1981 r.), zamach na Jana Pawła II (13 maja 1981 r.) , śmierć prymasa Wyszyńskiego (28 maja 1981) czy wprowadzenie w Polsce stanu wojennego (13 grudnia 1981).

Wiadomości Radia Watykańskiego są dziś retransmitowane przez polskie rozgłośnie oraz docierają do wielu Polaków za pośrednictwem Newslettera Vatican News.

Zdjęcia: Vatican News