Opracowane przez św. Ignacego Loyolę ćwiczenia duchowe, metoda modlitwy i rozeznawania podczas rekolekcji ignacjańskich, są bardzo dobrą, duchową inwestycją w czasie Adwentu.

Na stronie internetowej KAI wypowiadają się na ten temat jezuici: o. Paweł Kowalski i o. Piotr Kropisz.

Rekolekcje ignacjańskie „pozwalają nawiązać kontakt z tą ostatnią cząstką swojego serca, która nie dała się zatruć przez rozczarowanie, samotność i grzech, a gdzie przemawia do nas Przedwieczny” – mówi o. Paweł.

Ćwiczenia duchowe można odprawić w domu rekolekcyjnym, który umożliwia uczestnictwo we wszystkich częściach („Tygodniach”) ćwiczeń. Można np. co rok uczestniczyć w kolejnych czterech „Tygodniach”. Poprzedza je tzw. „Fundament” trwający pięć dni.

Takie rekolekcje to „solidna, formacyjna oferta, pomagająca w rozwoju duchowym, dążeniu do dojrzałości religijnej, oczyszczająca obraz Boga i przede wszystkim pogłębiająca relację z Nim. Jednocześnie jest to dobra szkoła modlitwy, mądrego czytania Pisma Świętego. Uczestnicy uczą się patrzeć na siebie, innych i całą rzeczywistość przez pryzmat wiary”.

ale

„Istnieją też różne formy indywidualnego przeżywania ćwiczeń, bez konieczności tygodniowego urlopu, np. przy pomocy poświęconej im literatury, nagrań czy podcastów” – czytamy w materiale opublikowanym w tych dniach przez Katolicką Agencję Informacyjną.

Cały tekst można przeczytać na stronie ekai.pl

a terminarz rekolekcji ignacjańskich wraz z adresami i linkami do jezuickich domów rekolekcyjnych znajdują się TUTAJ