Serdecznie zapraszamy na spektakl „Oliwny Balsam. Męczeństwo ks. Jana Machy”, który zostanie wystawiony na deskach Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach. W spektaklu w reżyserii Mariana Florka wystąpi jako solista nasz współbrat Rafał Kobyliński SJ – przełożony wspólnoty jezuitów w Radomiu.

Dramat został osnuty wokół ostatnich dni życia księdza Jana Machy, który już wkrótce zostanie ogłoszony błogosławionym.

DATA PRZEDSTAWIENIA 23.11.2021, godz. 19:00 Więcej informacji na stronie Teatru Śląskiego.

Ksiądz Jan Macha był organizatorem dobroczynnej akcji pod kryptonimem „Konwalia”. Polegała ona na niesieniu pomocy poszkodowanym przez wojnę rodzinom na terenie Śląska.

Gestapo aresztowało go wraz z dwoma współpracownikami w listopadzie 1941 r. W trakcie przesłuchań ks. Jan Macha nikogo nie wydał. Pomimo starań władz kościelnych i rodziny o ułaskawienie, został po kilku miesiącach przebywania w celi śmierci katowickiego więzienia przy ul. Mikołowskiej, skazany na karę śmierci. Wyrok wykonano krótko po północy 3 grudnia 1942 r.

Teatr Śląski Katowice

Ksiądz Macha został stracony jako członek polskiej podziemnej zbrojnej organizacji. Jednak istotą jego konspiracyjnej aktywności nie była walka, ale praca charytatywna. Przedstawione wydarzenia relacjonowane są przez księdza Joachima Beslera, któremu w lipcu 1942 r. decyzją lokalnych władz kościelnych, powierzono obowiązki więziennego kapelana. Ks. Besler opowiada i przytacza rozmowy z ks. Janem Machą, w których podejmowane są tematy wiary, współczucia wobec nieszczęścia i odpowiedzialności za rodzinę i wiernych.

Główny bohater w scenach dramatu, mówi o swej gotowości na śmierć i spokojnie przyjmuje wyrok. Jest to sztuka o wybaczeniu, miłości, i poszanowaniu człowieka jaki by nie był i niezależnie od okoliczności.

Tytuł jest wyimkiem z wiersza Tadeusza Szymy „Sierpniowa modlitwa” zaprezentowanego w sztuce w formie pieśni.

Źródło: Teatr Śląski