Zostało jeszcze kilka dni, by pomodlić się przed relikwiami i ikoną założyciela jezuitów w kościele pw. Ducha Świętego w Nowym Sączu. To już 18 etap peregrynacji św. Ignacego po jezuickich placówkach. U jezuitów przy ul. Skargi jego relikwie będą jeszcze do 16 listopada.

Zobacz relację z peregrynacji w Gościu Tarnowskim

Ikona przedstawia św. Ignacego trzymającego w jednej ręce księgę z napisem „Ad maiorem Dei gloriam” i eucharystycznym emblematem. W drugiej ręce święty trzyma sztandar z czerwonym krzyżem na białym polu.

Ad majorem Dei gloriam to zawołanie naszego zakonu. Św. Ignacy chciał, abyśmy wszystko, co robimy, czynili na większą chwałę Bożą. To nas powinno wyróżniać. Nie tyle jakaś sprofilowana praca duszpasterska, ile rozeznawanie, co w danym momencie, czasie bardziej będzie służyło większej chwale Pana Boga – wyjaśnia o. Andrzej Migacz SJ, przełożony wspólnoty jezuitów i proboszcz.

Ojciec Andrzej wyjaśnia czytelnikom Gościa Niedzielnego, że wielkim pragnieniem św. Ignacego była służba Chrystusowi pod sztandarem krzyża.

– Ignacy był rycerzem, dlatego przeniósł w założone przez siebie zgromadzenie pewne elementy związane z rycerskim stylem życia, stąd ten sztandar, pod którym jego duchowi synowie mają walczyć służąc Chrystusowi. Nie ma innego lepszego sztandaru, jak tylko sztandar krzyża.

W Nowym Sączu zaplanowano z tej okazji wiele wydarzeń.

Wczoraj, 12 listopada, po Mszy św. o godz. 18:00 odbył się panel z okazji 130. rocznicy urodzin o. Józefa Andrasza SJ. Jakun Buzak zaprezentował temat „O. Józef Andrasz SJ – Najsłynniejszy Sądeczanin na świecie”, a Dorota Hedwig przedstawiła św. Ignacego i o. Józefa Andrasza jako wielkich czcicieli Serca Bożego.

Dzisiaj, 13 listopada, ks. biskup Artur Ważny rozpocznie w jezuickiej parafii wizytację kanoniczną, w której u boku św. Ignacego wezmą aktywny udział wszystkie parafialne wspólnoty.

W dniach 15-16 listopada ze św. Ignacym spotkają się na modlitwie uczniowie Jezuickiego Centrum Edukacyjnego, a także młodzież z jezuickiej Bursy i Liturgiczna Służba Ołtarza. Oprócz młodzieżowych spotkań ze św. Ignacym zaplanowanych na te dni, jezuici zapraszają na recytację fragmentów autobiografii św. Ignacego oraz fragmentów kazań sejmowych ks. Piotra Skargi, które przedstawi Andrzej Róg, aktor Teatru STU w Krakowie z oprawą muzyczną Michała Świderskiego. Spotkanie z aktorską interpretacją tych tekstów odbędzie się 15 listopada po Mszy św. o godz. 18, oczywiście w kościele pw. Ducha Świętego przy ul. Piotra Skargi 10.

Zobacz pełny program peregrynacji

Zdjęcia z kościoła pochodzą z archiwum wspólnoty jezuitów w Nowym Sączu