Dnia 22 stycznia 2022 roku o. Rutilio Grande SJ oraz Manuel Solorzano i Nelson Rutilio Lemus, zostaną beatyfikowani podczas uroczystości w stolicy Salwadoru. Zginęli 12 marca 1977 roku w ostrzelanym samochodzie kilka kilometrów od San Salwadoru. Ojciec Rutilio miał 49 lat, Manuel 72 lata, a najmłodszy Nelson jedynie 17.

Kościół, uznając ich męczeństwo orzekł, że ich życie zostało odebrane z powodu wiary, która nadawała sens ich życiu i misji pośród ubogich. Jako niewygodni dla rządzących krajem, dali świadectwo ewangelicznej miłości wobec najbardziej pokrzywdzonych przelewając własną krew. To wydarzenie przyczyniło się do rozpoczęcia procesu nawrócenia w lokalnym Kościele począwszy od głębokiej duchowej przemiany ówczesnego arcybiskupa San Salwadoru, a obecnie świętego Oskara Romero.

W dniu beatyfikacji całe Towarzystwo Jezusowe będzie dziękowało Bogu za dar życia tych trzech mężczyzn i już teraz jednoczy się z wiarą mieszkańców Salwadoru oraz z ich wysiłkami w drodze ku sprawiedliwemu społeczeństwu.

Na tę okazję generał jezuitów, o. Arturo Sosa, wystosował list do wszystkich członków Towarzystwa Jezusowego, w którym przedstawił sylwetki trzech Błogosławionych i zachęcił do ich naśladowania.

Relację z beatyfikacji przekażemy na portalu juzuici.pl