W ostatnich dwóch miesiącach w większości jezuickich parafii i wspólnot zamieszkali uchodźcy z Ukrainy. Obecnie w naszych domach i pomieszczaniach parafialnych gościmy 148 osób. Jest to niecodziennie doświadczenie, niosące z sobą wiele dobra i zaskoczeń. Poniżej prezentujemy kilka z ostatnich wydarzeń związanych z pomocą uchodźcom.

Niezwykły koncert we Wrocławiu

W Parafii pw. Klemensa Dworzaka we Wrocławiu w Niedzielę Miłosierdzia Bożego miał miejsce niezwykły koncert pt. „Prawdziwa Białoruś dla Ukrainy”. Trzech profesjonalnych śpiewaków operowych z Mińska wykonało następujące utwory: „Maria Regina Mundi” , „Polonez” , „Dzięki Ci Panie” , „Błogosławieni” „Ave Maria” oraz „Rewie ta stognie Dniepr szeroki” – pieśń -symbol walki ukraińskiej i „Mahutny Boża” (Boże Wszechmocny) – pieśń uznawaną za nieoficjalny hymn religijny białoruskiego ruchu narodowego. Dwóch z wykonawców to osoby represjonowane, którym zakazano występów w Operze Białoruskiej. Pieniądze zebrane podczas koncertu śpiewacy przekazali dla uchodźców goszczonych w parafii – tym gestem chcieli się przysłużyć Ukraińcom, którzy znaleźli się w jeszcze trudniejszej sytuacji niż ich ojczyzna.

Jak podkreśla O. Superior Janusz Śliwa, grupa 26 osób , które zamieszkały w domu katechetycznym miesiąc temu bardzo dobrze odnajduje się w nowej sytuacji. Nie brakuje też współpracy między nimi, pomimo że wcześniej osoby te nie znały się wzajemnie. Przykładowo, jedna Pani, będąca już na emeryturze, podjęła się przyprowadzania dzieci ze szkoły. W pomoc angażują się również bardzo chętnie parafianie. Jakiś czas temu zgłoszono potrzebę poprowadzenia kursu języka polskiego dla gości z Ukrainy i w bardzo krótkim czasie zgłosiło się kilka polonistek chętnych do podjęcia się tego zadania. Z kolei inna osoba postanowiła zorganizować dla gości wycieczkę do zoo, co okazało się doskonałym pomysłem, zwłaszcza, że w grupie zamieszkującej we Wrocławiu jest wiele dzieci.

Relacja z Bytomia

Również w Bytomiu parafianie bardzo się związali z grupą uchodźców, która przyjechała do ich parafii ponad dwa miesiące temu. Obecnie na tamtejszej placówce przebywa 12 kobiet z dziećmi. W Niedzielę Miłosierdzia Bożego w parafii otwarto kawiarenkę, co było okazją do wspólnego świętowania – była to tym bardziej dobra okazja, że tego dnia świętowano Niedzielę Zmartwychwstania w Kościele Prawosławnym. Z tej okazji zawieziono również ciasta do pobliskiej szkoły, w której przebywa obecnie ok. 50 osób z Ukrainy. Dla tej szkoły zebrano także 9 skrzynek z darami w ramach zbiórki towarzyszącej świeceniu pokarmów.

Pomoc psychologiczna w Poznaniu

Nieco później, w pierwszy weekend maja w Poznaniu, w poradni Fundacji Vinea  odbyły się dni otwarte, w ramach których można było wziąć udział w zajęciach terapii sensorycznej i arteterapii. Jak informuje O. Grzegorz Dobroczyński SJ, członek zarządu fundacji Vinea:

Właściwie jest to oficjalny początek działań. W kwietniu bowiem pracowaliśmy koncepcyjnie nad przygotowaniem oferty dla uchodźców, zgromadzeniem zespołu oraz przygotowaliśmy potrzebne materiały.

Obecnie poradnia oferuje pomoc psychologiczną: terapie indywidualne i grupowe, dla osób z różnych przedziałów wiekowych. Co ważne, pomoc jest udzielana w języku ukraińskim.

Powyższe informacje to tylko mały wycinek z różnorodnych działań i historii związanych z goszczeniem osób z Ukrainy. Dla uchodźców jest to czas podejmowania pierwszych kroków w nowym kraju – jednocześnie pomimo zaangażowania wielu z nich wyczekuje momentu, w którym będą mogli wrócić do swoich domów.