Przełom sierpnia i września to typowy okres zmian przełożonych w jezuickich placówkach Prowincji Polski Południowej i Prowincji Wielkopolsko-Mazowieckiej. W tym roku prowincjałowie mianowali nowych przełożonych w Bydgoszczy, Krakowie przy ul. Zaskale 1, Łodzi, Piotrkowie Trybunalskim, Szczecinie, Świętej Lipce i Wrocławiu przy ul. Wincentego Sysia 16.

Na zdjęciu powyżej zmiana przełożonego i proboszcza w Szczecinie, jaka odbyła się w niedzielę, 28 sierpnia.

Normalny czas trwania urzędu przełożonego nie powinien przekraczać w zakonie jezuitów sześciu lat. Nie jest to czas przestrzegany skrupulatnie wobec przełożonych lokalnych, ale ściśle przestrzegany w stosunku do przełożonych wyższych (prowincjałów). Warto też wiedzieć, że jezuici nie wybierają przełożonych. Wszyscy, prócz przełożonego generalnego zakonu, są mianowani przez generała lub przez niego zatwierdzani.

Wśród nowo mianowanych przełożonych najstarszy ma 61 lat, a najmłodszy 42 lata.

Jaka jest rola przełożonego lokalnej wspólnoty?

Przełożony ma wspierać członków wspólnoty w ich pracach apostolskich i życiu zakonnym, pomagać każdemu jezuicie dostrzec, jak jego praca apostolska współgra z uniwersalną misją Towarzystwa Jezusowego. Ma promować solidarność apostolską wśród wszystkich członków wspólnoty zaangażowanych w bardzo zróżnicowane posługi (por. KG 35, dekret 5, punkt 33).