W dniach 6-7 października br. odbyło się w Durres (Albania) spotkanie formacyjne dla dyrektorów szkół katolickich, których jest w tym bałkańskim kraju ponad dwadzieścia. Dyrektorów i dyrektorki, którzy zjechali się do nadmorskiego hotelu przywitała s. Teuta Buca, koordynująca sieć szkół katolickich, a słowo wprowadzające wygłosił Arcybiskup Angelo Massafra (na zdjęciu poniżej), odpowiedzialny z ramienia albańskiego episkopatu za edukację.
Na spotkanie został zaproszony ojciec Wojciech Żmudziński SJ, który w latach 2004-2019 szkolił wielu dyrektorów w krajach bałkańskich. Podjął temat tożsamości szkół katolickich i w swoich przedpołudniowych wystąpieniach skupił się na pięciu zagadnieniach nawiązując do wydanego w tym roku przez Stolicę Apostolską dokumentu „Tożsamość szkoły katolickiej drogą umacniania kultury dialogu”.
Zaproponował konkretne formy umacniania tożsamości poprzez wspólnotową troskę i budowanie kultury szkoły, dialog, służbę, promocję wartości i formację. W sesji popołudniowej zaprosił uczestników do doświadczenia „rozmowy duchowej” jako narzędzia służącego do przeprowadzania refleksji po wszelkich aktywnościach dotyczących zarówno uczniów jak i nauczycieli.
Szkoły katolickie w Albanii przeżywają renesans. Coraz więcej rodziców, chrześcijańskich i muzułmańskich, decyduje się posyłać dzieci do katolickich przedszkoli i szkół. Rozwija się także katolicki uniwersytet w Tiranie. Na wydziale medycznym otwarto w tym tygodniu szpital.
Planowane są kolejne szkolenia dla zarządzających oświatą. Wielu myśli także o powołaniu do życia katolickiej placówki doskonalenia nauczycieli na wzór działającego w Polsce do 2019 roku Centrum Arrupe.