„Za małymi drzwiami, tuż obok ołtarza św. Judy Tadeusza w kościele katedralnym w Świdnicy, kryje się pomieszczenie, do którego wstęp ma niewiele osób” – tak zaczyna się artykuł „Świdnica. Tajemnice pojezuickiej biblioteki” opublikowany w Świdnickim dodatku do tygodnika Niedziela.
W kościele katedralnym w Świdnicy istnieje dawna pojezuicka biblioteka. Obecnie liczy 1847 książek. Woluminy są różnej wartości i pochodzą z różnych okresów, jednak niektóre z nich to prawdziwe perełki.
Biblioteka jezuitów w Świdnicy służyła zakonnikom w ich działalności misyjnej i duszpastersko-edukacyjnej. Promowano znaczenie pilnej nauki i umiłowanie wiedzy jako drogi do ziemskich zaszczytów i doskonalenia.
Zanim świdniccy jezuici zbudowali kolegium z pomieszczeniem na bibliotekę, bogate księgozbiory przechowywane były w kościele parafialnym św. Stanisława i św. Wacława. Jezuici dbali o wyposażenie biblioteki i jej wystrój. Książki przechowywano w szafach bibliotecznych opisanych działami. Książki głównie były kupowane, a także przekazywane w darze lub zapisywane w testamencie.
Więcej o bibliotece można przeczytać w artykule: Świdnica. Tajemnice pojezuickiej biblioteki
Zdjęcie ks. Mirosława Benedyka