Ukazał się czwarty tegoroczny numer kwartalnika „Studia Bobolanum” (4/2022). To naukowe pismo wydawane przez Wydawnictwo Naukowe Collegium Bobolanum i kierowane przez prof. dr. hab. Zbigniewa Kubackiego SJ, podejmuje głównie tematy teologiczne.
W najnowszym numerze Marek Blaza SJ pisze o procesie autokefalizacji Kościoła prawosławnego w Ukrainie, Piotr Aszyk SJ w artykule „Miłość nie odwzajemniona miłością” przedstawia miłość jako wyjątkową relację między dwojgiem ludzi lub między człowiekiem i Bogiem, której zasadniczym, o ile nie konstytutywnym, komponentem jest wzajemność – odpowiedź miłością na miłość. Jednak bywa, że miłość może zostać odrzucona, nieprzyjęta lub nierozpoznana. Paradoksalnie wewnętrzne rozdarcie wobec nieodwzajemnionej miłości, które bywa doświadczeniem niezwykle traumatycznym, może stanowić unikalną okazję, by odkryć to, co najistotniejsze, co może uporządkować i pogłębić relacje człowieka do samego siebie i innych.
Wytrawnych czytelników Biblii zainteresuje literacka egzegeza Michała Karnawalskiego SJ pod tytułem „Czy krzew płonął na górze Horeb? Literacka egzegeza Wj 3-4 z odniesieniem do 1 Krl 19”. O pojezuickim kościele w Kaliszu pisze historyczka sztuki Justyna Sprutta, a Artur Antoni Kasprzak o kolegialności w służbie synodalności.
Zarówno wspomniane wyżej, jak i inne artykuły można pobrać w pliku PDF na stronie kwartalnika.
Na zdjęciu głównym: uczestnicy jednej z konferencji naukowych w Collegium Bobolanum.