Rocznica otwartej agresji Rosji na Ukrainę, obchodzona w całej Polsce, w Poznaniu została uczczona dwudniowymi uroczystościami (24-25 lutego 2023 r.). Wśród uchodźców z Ukrainy działa jezuicka poradnia psychologiczno-duchowa Vinea, a jezuicki kościół stał się ośrodkiem wojennej kapelanii dla uchodźców Cerkwi Prawosławnej Ukrainy (CPU). Obchody odbywały się w „Galerii U Jezuitów” i w prowadzonym przez jezuitów Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej.

Relacja o. Grzegorza Dobroczyńskiego SJ z Poznania

W sam dzień 24 lutego b.r., odbył się w Galerii u Jezuitów w Poznaniu wernisaż wystawy zatytułowanej „Po piąte…”. Prace prezentują twórcy należący do Związku Polskich Artystów Plastyków okręgu Poznańskiego oraz zaproszeni goście (m.in. z Ukrainy i Białorusi). Wystawę zainicjował artysta grafik i malarz Mark Maksimowich, Prezes Zarządu Okręgu Związku Polskich Artystów Plastyków w Poznaniu, zaangażowany w ruchy antytotalitarne, działacz Związku Polaków na Białorusi mieszkający w Poznaniu.

Wystawie towarzyszą na banerach okolicznościowe wiersze oraz tekst modlitwy do św. Michała Archanioła, który kiedyś jako Obrońca czczony był na Kijowskiej Rusi, a który również obecnie został obrany przez Ukraińców jako opiekun ich narodu:

Święty Michale, książę wojska niebieskiego,
ponawiamy wołanie, jakie nasi ojcowie kierowali do ciebie:
„Święty Michale, przybądź nam z pomocą!”
To, co uczyniłeś w przeszłości, możesz uczynić również dla nas,
którzy pokładamy w Tobie całą naszą ufność.
Zstąp z nieba, Aniele pokoju, aby zepchnąć do otchłani wojnę,
źródło tylu cierpień i łez; aby pokonać tych,
którzy usiłują zniszczyć ducha oddanego Tobie narodu.
Niech twoja modlitwa oddali od nas podziały i walki wewnętrzne.
Niech za Twoim wstawiennictwem nasze ojczyzny powrócą
do dawnych tradycji: wiary, honoru i szlachetności
a cały świat niech promienieje blaskiem prawdy, pokoju i świętości.

Nazajutrz, w sobotę 25 lutego w naszym kościele odbyło się ekumeniczne nabożeństwo żałobne za poległych na wojnie w Ukrainie, wraz z modlitwą o pokój. Przewodniczył arcybiskup metropolita poznański, Stanisław Gądecki. Towarzyszyli mu ks. mitrat Ivan Dziuba, kapelan uchodźców (CPU), ks. Marcin Janecki, dyrektor archidiecezjalnej Caritas oraz o. Dariusz Michalski SJ, superior i rektor kościoła. Licznie uczestniczyli wierni – zarówno katolicy jak i prawosławni, wolontariusze Caritas, harcerze z ZHP oraz ukraińscy skauci organizacji PŁAST. „Wojna jest zawsze porażką ludzkości – przypomniał słowa św. Jana Pawła II abp Stanisław Gądecki. Nabożeństwo transmitowała stacja TVP 3 Poznań, która dzień wcześniej zaprosiła do rozmowy antenowej sumującej rok pomocy uchodźców w Wielkopolsce, ks. Marcina Janeckiego i o. Grzegorza Dobroczyńskiego SJ.

Po nabożeństwie, w Galerii u Jezuitów, w niesamowitej scenografii stworzonej przez wystawę „Po Piąte…” miał miejsce wieczór wspomnień. Składały się nań świadectwa kobiet z Ukrainy, poezje tworzone w Polsce po ucieczce z Ojczyzny oraz śpiew chóru „Jesteśmy z Ukrainy”, który cotygodniowo gościmy na próbach w naszych salkach. Pauzę instrumentalną zapewnił brawurowy występ 19-letniego akordeonisty Józefa Wajdzika.

Był to więc wieczór wspomnień, wzruszeń i niezwykłych duchowych przeżyć.