Wczoraj, 17 kwietnia, w Sanktuarium św. Andrzeja Boboli w Warszawie obchodzono 85. rocznicę kanonizacji patrona Polski św. Andrzeja Boboli SJ. Jego męczeńska śmierć, jaką poniósł 16 maja 1657 roku w Janowie Poleskim, należy do najbardziej okrutnych z tych, jakie zna historia chrześcijaństwa.
Zobacz także OBCHODY W SANKTUARIUM W STACHOCINIE
Z okazji 300-letniej rocznicy śmierci św. Andrzeja Boboli 16 maja 1957 r. papież Pius XII wydał osobną encyklikę „Invicti athletae Christi”, która wysławia heroiczną miłość i zapał apostolski męczennika. Jest to jedyny w historii papieski dokument tej rangi poświęcony w całości jednemu świętemu.
Beatyfikacja męczennika odbyła się 30 października 1853 r. Dokonał jej papież Pius IX. Natomiast kanonizowany został 17 kwietnia 1938 roku, w uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego, przez Piusa XI. Relikwie św. Andrzeja zostały uroczyście przewiezione do Polski specjalnym pociągiem przez Lubljanę i Budapeszt. W Warszawie, po uroczystym powitaniu relikwii w katedrze, doczesne szczątki świętego przeniesiono do kaplicy jezuitów przy ul. Rakowieckiej (zdjęcie powyżej). Dzisiaj znajdują się przed głównym ołtarzem Sanktuarium, przy którym czynne jest także poświęcone mu muzeum. Można je zwiedzać od czerwca do września w soboty i niedziele w godz. 10:00-18:00.
Dekretem Stolicy Apostolskiej z 14 kwietnia 1992 r. św. Andrzej Bobola został ustanowiony patronem Metropolii Warszawskiej, a od 16 maja 2002 jest drugorzędnym patronem Polski. Od tego czasu jezuici zapraszają wszystkich wiernych w dniu 16 maja na corocznie obchodzoną tu uroczystość ku czci św. Andrzeja.