Miejsce spotkań między wiarą a nauką wspierane przez francuskich jezuitów i francuskie diecezje zostanie otwarte 2 czerwca br. na przedmieściu Paryża zwanym „francuską Doliną Krzemową” ze względu na ulokowane tam obiekty do badań nad zaawansowanymi technologiami. Ten ośrodek dialogu między naukami ścisłymi, filozofią i duchowością, jaki wkrótce zostanie otwarty, nosi nazwę „Centrum Teilharda de Chardin„.
Centrum ma „rzucać światło na współczesne, etyczne, społeczne, antropologiczne i duchowe pytania”, przed którymi stoją dzisiejsi naukowcy i ma być „miejscem pogłębiania życia duchowego” dla chrześcijańskich studentów i wszystkich, którzy zechcą skorzystać z tego „miejsca odnowy i modlitwy”.
O. Pierre Teilhard de Chardin SJ, który zmarł w 1955 r., był francuskim paleontologiem i geologiem, który uważał, że ewolucja prowadzi ostatecznie do Boga. Jego dzieła były krytykowane przez Watykan za jego życia, ale w ostatnich dekadach zyskały w środowiskach katolickich duże uznanie.
W nowoczesnym budynku znajdują się pomieszczenia do pracy naukowej i zajęć dydaktycznych, kaplica i pokoje dla studentów.
W pobliżu znajdują się różne wydziały uniwersyteckie, laboratoria badawcze i firmy typu start-up. Są to miejsca, w których uczy się około 65 tysięcy studentów i pracuje około 10 tysięcy naukowców.
W Centrum Teilharda de Chardin mają spotykać się różne szkoły myślenia podejmujące zagadnienia antropologiczne, etyczne i duchowe. W skład powołanej rady naukowej wchodzą naukowcy, przedsiębiorcy, teolodzy i filozofowie różnych wyznań, a jeden z członków jest muzułmaninem.
Źródło: The Tablet, 11 maja 2023.