W dniach 10-12 lipca, z okazji szczytu NATO w Wilnie odbyło się spotkanie ordynariuszy polowych Konferencji Episkopatów Europy. Była to okazja do wspólnej refleksji nad opieką duszpasterską sprawowaną nad personelem wojskowym i ich rodzinami, a także do braterskiej wymiany doświadczeń i decyzji w obecnym scenariuszu europejskim, zwłaszcza w kontekście wojny na Ukrainie. Jednym z uczestników spotkania był o. Andriy Zelinskyy SJ – główny kapelan wojskowy Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego.

W swoim wystąpieniu o. Andriy Zelinskyy SJ przedstawił rolę kapelanów podczas wojny. Ksiądz Andriy podkreślił, że w sytuacji konfliktu, w obliczu którego stanęła Ukraina w 2014 roku, a zwłaszcza po rosyjskiej inwazji w 2022 roku, jesteśmy świadkami agresji całych społeczności cywilnych, świadkami aktów przemocy, nawet wobec kobiet i dzieci, co prowadzi do radykalnego zniszczenia przestrzeni i czasu. Jest to przekroczenie granicy człowieczeństwa, osiągnięcie prawdziwego załamania ontologicznego.

W tym kontekście rolą kapelana jest obecność w terenie poprzez towarzyszenie duchowe żołnierzom, udzielanie sakramentów nawet w okopach, modlitwę w małych grupach, wsparcie i bliskość.

Ta posługa jest częścią szerszego kontekstu, ciągłej edukacji, aby przeciwdziałać chaosowi wywołanemu przez wojnę. W poszukiwaniu porządku, z którego może wyłonić się pokój, jesteśmy zobowiązani do poszukiwania prawdy, wybierania dobra, walki o sprawiedliwość i kontemplowania piękna.

Arcybiskup wileński Gintaras Grušas, przewodniczący Rady Konferencji Episkopatów Europy, Ordynariusz Polowy Litwy, podkreślił, że spotkanie w Wilnie było pierwszym spotkaniem ordynariuszy polowych zorganizowanym przez Radę. W przyszłości takie spotkania będą odbywać się co dwa lata w celu omówienia kwestii duszpasterskich związanych z wyzwaniami, przed którymi stoi wojsko.

Podsumowując, abp Grušas powiedział: „Chcemy towarzyszyć modlitwą temu szczytowi głów państw, członków NATO, aby ich wybory były ukierunkowane na wspólne dobro, aby pracowali na rzecz rodziny ludzkiej oraz na rzecz zakończenia konfliktów i zagwarantowania pokoju.”.

Spotkaniu towarzyszyły liczne chwile modlitwy: w kaplicy w Ostrej Bramie, w katedrze wileńskiej i w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego. Podczas spotkania biskupi i przedstawiciele ordynariatów wojskowych Europy modlili się szczególnie o pokój na Ukrainie.

Za: Pastoral care in the military and pastoral decisions in the current European context