Trudno, aby tego człowieka nie wspominali z wdzięcznością jego liczni uczniowie. Mimo, że pracował naukowo nie szczędząc sił i często pomagał papieżom w przygotowywaniu watykańskich dokumentów, to zawsze znalazł czas, by towarzyszyć duchowo współbraciom jezuitom, którzy go o to prosili.

„Dnia 24 lipca 2023 r. przypada setna rocznica urodzin wybitnego biblisty, kardynała Alberta Vanhoye SJ, który przez kilka miesięcy uczył mnie, jak rozumieć 12. rozdział Pierwszego Listu do Koryntian. W swojej książce IL PANE QUOTIDIANO DELLA PAROLA wpisał mi krótką dedykację: Z najlepszymi życzeniami obfitych łask w smakowaniu i dawaniu do smakowania Słowa Bożego 26 XI 94 A.Vanhoye SJ – wspomina na swoim profilu na Facebooku o. Wojciech Żmudziński SJ i umieszcza wpis do książki.

W Gościu Niedzielnym z 23 lipca 2023 r. ukazał się obszerny artykuł poświęcony „egzegecie w czerwonym kapeluszu”, który „jako młody jezuita chciał wyjechać na misje do Chin, jednak został naukowcem”. Do zakonu jezuitów wstąpił w czasie wojny, w 1941 roku. Podczas studiów interesował się starożytną literaturą. Najbardziej jednak pociągała go Biblia. Jego doktorat obroniony w 1961 roku w Papieskim Instytucie Biblijnym (Biblicum), który dotyczył Listu do Hebrajczyków, stał się przełomowym dziełem w badaniach egzegetycznych, a sposób podejścia do tekstu biblijnego, jaki prezentował późniejszy kardynał, naukowcy nazwali metodą badań à la Vanhoye. Przez dziesiątki lat ojciec Vanhoye wykładał na Biblicum kształcąc wielu wybitnych egzegetów.

Czym była dla niego Biblia?

„Podobnie jak dla wielu wierzących. Biblia jest dla mnie słowem Boga, w całym swym bogactwie, wielkiej różnorodności i jedności. Bóg objawia się w Biblii nie tylko przez zapisane słowa, proroctwa czy różne narracje, ale przede wszystkim w osobie Jezusa. Biblia jest niewyczerpanym skarbem, źródłem życia i miłości. Objawia nam Boga, który jest miłością i który tę miłość przekazuje”.

Zachęcamy do przeczytania artykułu ks. Rafała Bogackiego, „Egzegeta w czerwonym kapeluszu”, Gość Niedzielny 29 (23 lipca 2023), s. 32-34.

W krótkim wstępie do swojego biblijnego komentarza liczącego ponad tysiąc stron, wydanego w 1994 roku, napisał, że podczas celebracji Eucharystii niemożliwe jest dobre karmienie się „Chlebem Życia” (J 6, 35. 48) bez przyjęcia „słów życia wiecznego” (J 6, 68). Komentując natomiast słowa Ewangelii przewidziane na uroczystość św. Ignacego Loyoli podkreślił, że szukając woli Bożej musimy ją odnaleźć w wyborach, jakich dokonujemy i w działaniach, jakich się podejmujemy. Same słowa, choćby najprawdziwsze, bez czynów odpowiadających na Boże pragnienie, są niewystarczające, by odnaleźć realnego Boga.

Zobacz: polskie tłumaczenie komentarza do Listu do Galatów, którego współautorem jest o. Albert Vanhoye SJ

Polecamy także: kard. Albert Vanhoye, Jezus Chrystus nasz Arcykapłan, Bernardinum 2009.

fot. Vatican News