Jezuici w Świętej Lipce zapraszają na XXXV Świętolipskie Wieczory Muzyczne. Koncert inaugurujący odbędzie się już w najbliższy piątek, 7 lipca o godz. 20.00.
Od wielu lat Sanktuarium Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Świętej Lipce słynie z festiwalu organowego, który jest jedynym tego rodzaju międzynarodowym wydarzeniem na Warmii i Mazurach. Impreza przyciąga zarówno tych, którzy udają się na wakacje w tamte okolice, jak i zainteresowanych muzyką organową z całej Polski, a nawet z zagranicy.
W tym roku odbędzie się 9 koncertów – w każdy piątek lipca i sierpnia, a także we wtorek 15 sierpnia w Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Warto dodać, że ta uroczystość w Sanktuarium ma rangę odpustu.
Organy o romantycznym brzmieniu
Muzyka organowa w Świętej Lipce ma wyjątkowe brzmienie – dzięki wyjątkowym organom o trzystuletniej historii. Organy te są w czołówce najlepszych instrumentów tego rodzaju w Polsce. Posiadają największą liczbę elementów ruchomych – 12 figur, które przedstawiają scenę Zwiastowania. Na dwóch najwyższych wieżach stają Najświętsza Maryja Panna i Anioł Gabriel, wraz z gołębicą symbolizującą Ducha Świętego.
Wybudowane w 1721 roku świętolipskie organy dysponowały wówczas trzema manuałami, pedałem oraz dyspozycją 40 głosów o barokowym brzmieniu. W 1905 r. wnętrze instrumentu zostało gruntownie przebudowane. W miejsce barokowych głosów wstawiono nowe, o romantycznym brzmieniu (łącznie 35 głosów), a trakturę mechaniczną zastąpiono pneumatyczną. Od tej pory instrument posiadał dwa manuały i pedał.
W 1945 r. kwaterujące wojsko rosyjskie zniszczyło wnętrze kościoła oraz – w poszukiwaniu ukrytych skarbów – wyłamało piszczałki z organów, które następnie porozrzucało po całej wiosce. Odnawianie i renowacja instrumentu trwała od 1948 roku i zakończyła się w 2010.
„Perła Baroku” w północnej Polsce
Początki Świętolipskiego Sanktuarium pw. Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny sięgają XIV wieku. Te Sanktuarium jest obiektem niezwykłej wartości zabytkowej, zaliczane do najwspanialszych okazów późnego baroku w Polsce.
Od początku XVII wieku rozwojem życia religijnego w Świętej Lipce opiekowali się jezuici. Wybudowali kaplicę, która zapoczątkowała rozkwit sanktuarium. W 1640 r. na zamówienie jezuitów Bartłomiej Pens, Belg mieszkający w Elblągu, wykonał obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem, który do dzisiaj jest czczony w Świętej Lipce i znany jako Matka Boża Świętolipska lub Matka Jedności Chrześcijan.
Papież Jan Paweł II dekretem z 24 1utego 1983 r. nadał kościołowi w Świętej Lipce tytuł Bazyliki Mniejszej.
Gdzie się zatrzymać?
Domy Pielgrzyma, należące do Rezydencji księży jezuitów, są przygotowane do całorocznej obsługi przyjeżdżających do Sanktuarium gości.
Grupy pielgrzymkowe i turystyczne, wspólnoty modlitewne, parafialne, duszpasterskie, młodzieżowe i oczywiście pielgrzymi indywidualni znajdą tu doskonałe miejsce na dni skupienia, warsztaty i rekolekcje.