W dniach od 4 do 6 września 2023 r. o. Dalibor Renić SJ, nowy Prezydent Jezuickiej Konferencji Europejskich Prowincjałów był na Ukrainie, gdzie wraz z o. Jarosławem Paszyńskim SJ, Przełożonym Prowincji Polski Południowej Towarzystwa Jezusowego, odwiedził miejsca, gdzie posługują jezuici: Lwów, Czerniowce i Chmielnicki. Była to pierwsza wizyta zagraniczna o. Dalibora Renića SJ, zaraz po objęciu 31 sierpnia 2023 r. nowej funkcji. Jej celem było okazanie solidarności współbraciom na Ukrainie w kontekście toczącej się wojny.

Dnia 2 września 2023 r. o. Dalibor Renić SJ przyleciał do Krakowa. Tego samego dnia spotkał się ze współbraćmi z Rezydencji na Małym Rynku w Krakowie. Następnego dnia, w niedzielę, koncelebrował Mszę św. w bazylice NSPJ w Krakowie przy ul. Kopernika, a następnie spotkał się ze wspólnotą Kolegium, a potem ze scholastykami (jezuickimi klerykami), którzy w ramach Jezuickiego Międzynarodowego Centrum Formacyjnego za niecały miesiąc rozpoczną studia filozoficzne na Uniwersytecie Ignatianum w Krakowie. Podczas spotkania ze scholastykami o. Prezydent wskazał, że w kontekście europejskim wyzwaniem dla jezuitów jest stała troska o głębokie życie duchowe i umiejętność rozeznawania, po to by pomagać ludziom w spotkaniu z Bogiem.

Wieczorem w niedzielę (3 września 2023 r.) o. Dalibor Renić SJ udał się wraz z o. Prowincjałem Jarosławem Paszyńskim SJ na Ukrainę. Misja Ukraińska stanowi bowiem integralną część Prowincji Polski Południowej Towarzystwa Jezusowego. W poniedziałek (4 września 2023 r.) o. Prezydentem spotkał się ze Współbraćmi, którzy posługują we Lwowie i Kijowie. Odwiedził dom dla uchodźców (JRS Ukraine) we Lwowie, prowadzony przez jezuitów, oraz dom w Brzuchowicach, gdzie JRS Ukraine współpracuje z siostrami zakonnymi w pomocy uchodźcom.

We wtorek (5 września 2023 r.) o. Prezydent zobaczył intensywne przygotowania (niezbędne remonty) w Czerniowcach do otworzenia w przyszłym roku projektu „SPACE OF HOPE” Jezuickiego Centrum Duchowego i Psychologicznego Zdrowia, Dialogu i Komunikacji. Misją „SPACE OF HOPE” ma być duchowa i psychologiczna pomoc ludziom z Ukrainy, którzy doświadczyli skutków wojny, dalej dialog wspierający wysiłki na rzecz sprawiedliwego pokoju, a potem przebaczenia i pojednania, a w końcu komunikacja umożliwiająca spotkanie na gruncie prawdy.

W środę (6 września 2023 r.) o. Dalibor Renić SJ spotkał się ze wspólnotą jezuitów w Chmielnickim, którzy prowadzą parafię oraz dom rekolekcyjny, który zaraz od początku wojny został przekształcony na dom pomocy uchodźcom. W czwartek rano (7 września 2023 r.) o. Prezydent powrócił do Krakowa, by po południu powrócić do Brukseli, gdzie znajduje się jego siedziba.

Dla jezuitów na Ukrainie był to szczególny czas spotkania i refleksji w atmosferze braterskiej solidarności. Dla o. Prezydenta było bardzo ważne, by osobiście być ze współbraćmi, gdzie toczy się wojna.