11 października obchodzony był Międzynarodowy Dzień Dziewcząt. To ważna data w kalendarzu wielu jezuickich dzieł, które działają na rzecz obrony praw dziewcząt na całym świecie.

Aby uczcić ten dzień, Międzynarodowa Federacja Fe y Alegría, Jezuicka Służba Uchodźcom (JRS) i Entreculturas zorganizowały Międzynarodowe Forum z udziałem dziewcząt i nastolatek uczestniczących w programie The Light of the Girls. Forum skupiło się wokół ich prawa do dzieciństwa wolnego od przemocy.

Podczas międzynarodowego forum, które odbyło się online 10 października, dziewczęta z Czadu, Gwatemali, Salwadoru, Peru, Kenii i Nikaragui mogły podzielić się swoimi historiami i opowiedzieć o tym, jak edukacja zmieniła ich życie.

Forum, które można było śledzić z różnych części świata dzięki tłumaczeniu na różne języki, po raz kolejny pokazało, jak edukacja zmienia życie dziewcząt niezależnie od miejsca i kontekstu, w którym się znajdują, otwierając nowe horyzonty osobiste i zawodowe.

Oprócz wysłuchania historii życia niektórych z uczestniczek, Forum przeanalizowało różne realia przemocy, z którymi się spotykają. Był też czas, aby dowiedzieć się, jak w tym roku ekspresja artystyczna stała się sposobem wyrażania przemocy, której doświadczają oraz leczenia ich ran.

Za: Jesuit Network