W grudniu tego roku Wspólnota Życia Chrześcijańskiego, (ignacjańska wspólnota apostolska) zgromadziła się w Amiens (Francja) na czas rozeznawania. Było to już XVIII Zgromadzenie Światowe WŻCh.
Zgromadzeni na spotkaniu potwierdzili kontynuowanie procesu RPWR (Rozeznanie – Posłanie – Wspieranie – Rewizja) jako ich charakterystyczny sposób postępowania. Potwierdzili kluczowe obszary zaangażowania apostolskiego (ekologia integralna, globalizacja i ubóstwo, młodzież, rodzina) uzupełniając je o nowy: duchowość. Uznali, że ekologia integralna ma charakter przekrojowy i powinna przenikać wszystkie apostolaty. Zgromadzenie zdecydowanie potwierdziło misję w obrębie Kościoła, polegającą na budowaniu synodalności i stawaniu się bezpieczną, wszechstronną przestrzenią, w której nie ma miejsca na nadużycia i dyskryminację.
Link do dokumentu końcowego 2023
O Wspólnocie Życia Chrześcijańskiego w Polsce
Wspólnota Życia Chrześcijańskiego (WŻCh) w Polsce jest stowarzyszeniem katolickim inspirowanym duchowością św. Ignacego z Loyoli. Tworzą ją chrześcijanie (mężczyźni i kobiety, dorośli i młodzież, z różnych grup społecznych), którzy pragną naśladować Jezusa Chrystusa i współpracować z Nim w budowaniu Królestwa Bożego i którzy rozpoznając Wspólnotę Życia Chrześcijańskiego jako swoje osobiste powołanie w Kościele mają zamiar stawać się świadkami zaangażowanymi w szerzenie wartości ludzkich i ewangelicznych.
Wspólnota Życia Chrześcijańskiego podejmuje działalność apostolską w każdym obszarze życia. Członkowie WŻCh w Polsce angażują się obecnie między innymi w ewangelizację, promowanie duchowości ignacjańskiej, formację liderów, wspieranie przedsiębiorczości, w pracę nad przemianami w szkolnictwie, posługę pośród ubogich, chorych i samotnych oraz w rozwój kultury i w ekologię.
Członkowie WŻCh współpracują z jezuitami w prowadzeniu rekolekcji ignacjańskich, a najbardziej powszechnym środkiem ich formacji są regularne spotkania w małych grupach – wspólnotach podstawowych.
Najwyższą władzą Wspólnoty Życia Chrześcijańskiego w Polsce jest Zgromadzenie Narodowe, zbierające się co 4 lata, które wybiera Radę Wykonawczą, na czele której stoi prezydent.