Już w najbliższą niedzielę zaczyna się Adwent. Właściwe przeżywanie tego okresu porządkuje życie i przygotowuje nas na Narodzenie Jezusa oraz na powtórne Jego przyjście.

Jezuici w Polsce, działający w domach rekolekcyjnych, parafiach oraz w mediach społecznościowych, zapraszają do udziału w szeregu inicjatyw adwentowych. Na poniższej liście znajdują się aktualne terminy rekolekcji, linki do rekolekcji onlinowych, informacje o wydarzeniach charytatywnych oraz zapowiedzi ciekawych artykułów i nowa piosenka, zainspirowana słowami Jezusa: „A gdy się to dziać zacznie, nabierzcie ducha i podnieście głowy, ponieważ zbliża się wasze odkupienie” (Łk 21,28).

Europejskie Centrum Komunikacji i Kultury, Warszawa:
– Sesja „Spotkaj siebie, spotkaj Boga” – 4-6 grudnia 2023 r.
– Skupienie adwentowe „Owinęła Go w pieluszki i położyła w żłobie„” – 15-17 grudnia 2023 r.

Dom rekolekcyjny „Górka”, Zakopane:
Rekolekcje w życiu codziennym (online). Temat przewodni to „Eucharystia”. „Poprzez teksty i wprowadzenia do modlitwy, chcemy, by to sam Pan Bóg wkraczał do serc wszystkich modlących się i przemieniał je, uzdrawiał i pocieszał, wlewając w nie nadzieję na lepszą przyszłość i miłość do Boga, bliźnich i do siebie samych”, piszą organizatorzy

Łódź – Sanktuarium Najświętszego Imienia Jezus:
– 4-tygodniowe rekolekcje dla Rodziców, uczestniczących w niedzielnej Mszy św. o godz. 10.00.
Cotygodniowe punkta do medytacji dla internautów (z plikiem do pobrania).

Jezuicka Służba Uchodźcom (JRS Poland):
Akcja duchowego towarzyszenia osobom, które są wciąż w drodze uciekając przed wojną lub biedą. JRS Poland proponuje coś, czego do tej pory nie było: modlitwę za konkretnego uchodźcę lub uchodźczynię, która nie dotarła jeszcze do miejsca, gdzie byłaby otoczona opieką.

Modlitwa w drodze:
– Piosenka „Podnieście głowy„.
Rekolekcje Adwentowe z różnych lat (online).
– Rekolekcje onlinowe „Adwent z The Chosen”. „Adwent z The Chosen” to propozycja krótkich adwentowych rozważań opartych o fragmenty serialu The Chosen na każdą niedzielę Adwentu oraz na Boże Narodzenie.

DEON:
Cykle rozważań na każdy tydzień Adwentu, inspirujące do głębszego zanurzenia się w tym wyjątkowym czasie:
„Adwentowe przebudzenie” – Andrzej Pietrzyk SJ – poniedziałek
„Czas ciszy” – Ks. Andrzej Muszala – czwartek
„Wołek i Osiołek” – Rekolekcje Adwentowe Michała Olszewskiego SCJ i Michała Legana OSPPE – poniedziałek i czwartek
„Sztuka uważności” – Maciej Biskup OP – piątek

Ekipa Godfullness
– Rekolekcje onlinowe „Zostawić Boga, aby odnaleźć Boga”. Rekolekcje będą prowadzone w kierunku oduczania się i zostawiania tego wszystkiego, co jest teraz przymusem, utrwalonym nawykiem i przyzwyczajeniem w relacji z Bogiem, tak by na nowo i świeżo zachwycić się Nim.

Internetowy dom rekolekcyjny:
Baza Rekolekcji Adwentowych zawiera rekolekcje o różnych tematach począwszy od roku 2011

Zespołu Szkół Jezuitów w Gdyni:
– W sobotę 2 grudnia, na terenie Zespołu Szkół przy ul. Tatrzańskiej 35 w Gdyni odbędzie się charytatywna zbiórka na rzecz domu hospicyjnego Bursztynowa Przystań „Mikołajki u Jezuitów”.
– w ciągu całego Adwentu – zbieranie resztek swiecowych na świece okopowe dla Ukrainy.