Informujemy o zakończeniu programu ratowania muzykaliów z klasztoru jezuitów w Świętej Lipce w ramach programu Społeczna Odpowiedzialność Nauki – Wsparcie dla bibliotek naukowych nr rej. SONB/SP/514994/2021 pt. „Konserwacja zagrożonej części unikatowego zbioru muzyki polskiej w celu zachowania i udostępnienia”.
Program był kontynuacją wcześniejszego programu zrealizowanego w ramach programu Społeczna Odpowiedzialność Nauki projektu nr rej. SONB/SN/468945/2020 pt. „Unikatowe zbiory muzyki polskiej w Bibliotece Collegium Bobolanum – utrzymanie i udostępnienie”. W wyniku realizacji pierwszego projektu okazało się, że pewna część zbiorów uległa takiej degradacji, że ich zeskanowanie okazało się niemożliwe bez zniszczenia lub znacznego uszkodzenia dokumentu. Dlatego też powstał drugi projekt, aby zagrożoną część zbioru poddać najpierw profesjonalnej konserwacji i również udostępnić w bibliotece cyfrowej Biblioteki Narodowej https://polona.pl/.
O rozpoczęciu tego programu informowaliśmy na stronie: https://akw.edu.pl/aktualnosci/702-700-514994-1. Po uruchomieniu profesjonalnej pracowni konserwatorskiej wszystkie zagrożone obiekty zostały poddane gruntownej konserwacji o czym informowaliśmy na stronie: https://akw.edu.pl/aktualnosci/700-514994-2. Uratowano w sumie 94 pozycje muzyczne i przygotowano wskazania dobrych praktyk do przechowywania i obchodzenia się z tego typu zbiorami. Rezultaty konserwacji wraz ze wskazaniami konserwatorskimi znalazły się w dokumencie pt. Raport z przeprowadzenia prac konserwacji i restauracji rękopisów notacji muzycznych z Sanktuarium w Świętej Lipce ze zbiorów Biblioteki Bobolanum przy Kolegium Księży Jezuitów w Warszawie opracowany przez obie konserwatorki: Magdalena Szymańska i Monika Dzik, 2023. Została również przygotowana prezentacja, która w przystępny sposób pokazuje cały proces konserwacji: PREZENTACJA.
Zabezpieczone, zakonserwowane i zeskanowane materiały zostały przekazane do Biblioteki Narodowej i są teraz dostępne na stronie biblioteki cyfrowej Polona: Konserwacja i udostępnienie zagrożonej części zbioru muzyki ze Św… | Polona
Zeskanowane druki i rękopisy muzyczne ze zbioru świętolipskiego znajdujące się w Bibliotece Bobolanum są również skatalogowane w Międzynarodowym Katalogu Źródeł Muzycznych RISM (Répertoire International des Sources Musicales), dzięki czemu to unikalne dziedzictwo muzyczne jest obecnie dostępne na cały świat!