Nakładem amerykańskiego wydawnictwa „Orbis Books” ukazała się książka „Auschwitz i rozgrzeszenie: Przypadek komendanta i spowiednika” („Auschwitz and Absolution: The Case of the Commandant and the Confessor”). Publikacja opowiada o wydarzeniu, które miało miejsce w 1947 roku, kiedy to Rudolf Höss, znany komendant Auschwitz, spotkał się z polskim jezuitą, o. Władysławem Lohnem.

2 kwietnia 1947 Rudolf Höß został skazany na karę śmierci przez Najwyższy Trybunał Narodowy w Warszawie. Kilka dni później, 7 kwietnia poprosił o spotkanie z księdzem. 10 kwietnia złożył katolickie wyznanie wiary, a następnie, po czterogodzinnej spowiedzi, dostał rozgrzeszenie. Jego spowiednikiem został jezuita ojciec Władysław Lohn. 11 kwietnia 1947 roku Rudolf Höß przyjął z rąk księdza komunię świętą.

Obecnie mamy dostęp do spowiedzi Hössa poprzez wybór z jego opublikowanych wspomnień. Ks. Lohn natomiast nie powiedział prawie nic o tym spotkaniu i w ogóle nic o samej spowiedzi.

Redaktorem niniejszej książki jest o. James Bernauer SJ – emerytowany profesor filozofii i były dyrektor Centrum Nauki Chrześcijańsko-Żydowskiej w Boston College. Książka „Auschwitz i rozgrzeszenie” to nie tylko poruszająca opowieść o tajnym i sakramentalnym spotkaniu, lecz także zbiór refleksji siedemnastu żydowskich i chrześcijańskich komentatorów, które stanowią krytyczne wyzwanie dla współczesnych koncepcji przebaczenia.

25 stycznia odbędzie się prezentacja książki. Wydarzenie będzie moderowane przez dyrektora Centrum Nauki Chrześcijańsko-Żydowskiej Daniela Joslyna-Siemiatkoskiego z czterema międzywyznaniowymi autorami tomu: Ruth Langer i Mariną McCoy z Boston College, Sereną Parekh z Northeastern University oraz Francisem Clooneyem SJ z Uniwersytetu Harvarda.

Osoby zainteresowane mogą dołączyć do spotkania on-line. Aby dołączyć do spotkania, kliknij TUTAJ.