Na stronie czasopisma internetowego Polska we Francji (Polskifr.fr) ukazał się artykuł „Jezuita z Egiptu: jesteśmy tam, gdzie spotykają się religie i kultury”.

O. Wiesław Gontarz SJ od blisko 30 lat pracuje w Egipcie. 2 lutego, z okazji Światowego Dnia Życia Konsekrowanego udzielił wywiadu dla portalu Polskifr.fr. Wśród najpoważniejszych wyzwań stojących przed Towarzystwem Jezusowym na Bliskim Wschodzie, o. Wiesław wymienił pracę z młodymi, udzielanie ćwiczeń duchowych, wyjście do ubogich oraz ochronę świata przyrody jako dzieła Bożego.

Chociaż w Egipcie Kościół katolicki to „mniejszość mniejszości”, to nie brakuje jednak powołań, a w szkołach prowadzonych przez jezuitów kształcą się też muzułmanie.

O. Wiesław Gontarz skierował również życzenia do osób konsekrowanych z okazji ich święta: „Żebyśmy pogłębiali to, co nazywamy konsekracją, czyli oddanie się Bogu na służbę, a to jest przede wszystkim ludziom, żeby to było prawdziwe, a nie tylko czymś w rodzaju zawodu, ale żeby to rzeczywiście było nasze życie, bo tylko w ten sposób możemy dać świadectwo prawdzie, w którą wierzymy” – powiedział jezuita.

 

Fot. Pexels.