Archiwiści i religioznawcy spotkali się, by w kontekście ekumenicznym i międzyreligijnym poznać lepiej dziedzictwo i zasób archiwalny różnych wspólnot religijnych działających w Polsce.
25-26 kwietnia odbywała się w Warszawie konferencja naukowa pt. „Archiwa Kościołów i Związków Wyznaniowych w Polsce od 1918 roku do dnia dzisiejszego”. Jej organizatorem było Archiwum Akt Nowych, a miejscem obrad stylowe pomieszczenia Instytutu Historii PAN przy Rynku Starego Miasta. Konferencja zgromadziła liczne grono archiwistów i religioznawców reprezentujących instytucje państwowe i naukowe, katolickie: diecezjalne i zakonne, a także archiwa kościołów starokatolickich, prawosławnych, protestanckich, jak również religii niechrześcijańskich: polskich muzułmanów, Tatarów, Żydów oraz wspólnot buddyjskich.
Otwierając konferencję dyrektor Archiwum Akt Nowych, Mariusz Olczak, podkreślił że to pierwsze tego typu spotkanie osób zajmujących się archiwami o tak szerokim spektrum wyznaniowym. Wygłoszone referaty złożyły się na ogólny obraz stanu archiwaliów przechowywanych przez różne instytucje kościelne i związki wyznaniowe, a także dały możliwość poznania od tej strony dziedzictwa i zasobu różnych wspólnot religijnych działających w Polsce. Teksty wystąpień mają się znaleźć w okolicznościowej publikacji. Nasze Archiwum Prowincji Wielkopolsko-Mazowieckiej Towarzystwa Jezusowego przedstawił w prezentacji multimedialnej o. dr Krzysztof Dorosz SJ. Uczestnicy konferencji mieli też możliwość zobaczenia interesujących ekspozycji i zbiorów w Muzeum Warszawy.
Krzysztof Dorosz SJ