W poniedziałek, 29 kwietnia, Mszą św. o godz. 12:00, ośmiu jezuitów z Prowincji Polski Południowej i Prowincji Wielkopolsko-Mazowieckiej zakończyło roczną Trzecią Probację w Jastrzębiej Górze. Odbywali ją pod kierunkiem instruktora Ryszarda Friedricha SJ.
Na zdjęciu: od lewej: Bartłomiej Przepeluk SJ, Jakub Biela SJ, Paweł Sawiak SJ, Michał Kłosiński SJ, Ryszard Friedrich SJ, Artur Niechwiej SJ, Marek Stelmaszczuk SJ, Damian Pawlik SJ, Mateusz Orłowski SJ.
Formacja jezuitów trwa bardzo długo. Rozpoczyna się dwoma latami spędzonymi w nowicjacie. Następnie kandydaci na braci kontynuują swoją drogę ustalając z przełożonymi indywidualnie kolejne lata zakonnej formacji, a kandydaci na prezbiterów idą na studia filozoficzne. Następnie są kierowani na praktykę apostolską, najczęściej dwuletnią. Dopiero potem idą na studia teologiczne i ewentualnie są wysyłani na jeszcze inny kierunek studiów. Zdecydowana większość studiując teologię przyjmuje święcenia kapłańskie i kontynuuje dalsze studia. Podczas studiów i po studiach każdy pracuje przez jakiś czas duszpastersko, by po kolejnych latach odbyć tzw. Trzecią Probację (trzecią próbę).
Czym jest Trzecia Probacja w jezuickiej formacji?
To ostatni etap formacji w zakonie jezuitów, którego zakończenie jest warunkiem złożenia ostatnich ślubów zakonnych, które włączają definitywnie ojca lub brata w ciało Towarzystwa Jezusowego. Trzecia probacja jest bardziej próbą niż podsumowaniem kilkunastu lat życia w zakonie i w tej perspektywie okazją do zgłębienia podstaw jezuickiej duchowości i charyzmatu, a także podejmowania różnych eksperymentów apostolskich pod kierunkiem instruktora.