Generał jezuitów, o. Arturo Sosa SJ, po wizycie na Malcie i w Rumunii odwiedził w dniach 17-18 maja Albanię. Ostatnim razem przełożony Towarzystwa Jezusowego był w tym kraju 30 lat temu. „To bardzo ważny moment dla nas, jezuitów, i dla współpracowników, z którymi dzielimy misję” – podkreśla przełożony albańskich jezuitów o. Zef Bisha SJ (na zdjęciu powyżej pierwszy z prawej).
„To właśnie o. Peter Hans Kolvenbach odwiedził ten kraj w 1994 r. po upadku reżimu. W tych dniach przeżywamy w liturgii czas, w którym Jezus utwierdza swoich uczniów w miłości i przygotowuje ich do misji. Z tymi uczuciami witamy o. Arturo Sosę, który przybył, aby odwiedzić jezuitów w Albanii. Dobro, które Towarzystwo czyniło przez tak wiele lat w tym niewielkim miejscu z wielką historią, uświęconym męczeństwem i świadectwem wiary, dzieje się nadal w wielu realnych formach zaangażowania w misję. O. Generał przybywa, aby utwierdzić braci w radości, we wspólnej pracy jako towarzyszy najmniejszego Towarzystwa Jezusowego. Wielu chciałoby być z nami w tej pięknej chwili”.
Obecnie w Albanii pracuje trzech jezuitów, dwóch w Shkodrze (Szkoła im. Pjetera Meshkalli), a jeden w Tiranie (proboszcz kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa). Wczoraj o. Generał odwiedził szkołę w Szkodrze, a dzisiaj jest w Tiranie, aby zainaugurować nowe Centrum Kulturalno-Społeczne oraz bibliotekę katolicką w nowym budynku zbudowanym obok kościoła.
Jezuici po raz pierwszy przybyli do Albanii w 1841 roku. Ówczesny biskup Szkodry, Luigj Gugliermi, poprosił o ich obecność, aby otworzyć seminarium dla duchowieństwa i zapewnić im formację. Pomimo wątpliwości ówczesnego Generała Joannesa Philippa Roothaana (1829-1853), pierwszych trzech ojców jezuitów z Prowincji Sycylijskiej przybyło do Szkodry w kwietniu 1841 roku.
W ciągu kilku lat swojego istnienia albańskie Collegium Pontificium zapewniło solidną formację duchowieństwu i wydało wybitnych myślicieli i licznych pisarzy, którzy zapisali się w historii albańskiej literatury. W 1870 r. otwarto drukarnię, Shtampa e Shtypit (Drukarnia Seminaryjna), a później Shtypshkronja e Zojës se Paperlyme (Drukarnia Niepokalanej), jedyną w Albanii przez ponad 40 lat. W 1878 roku zostało założone Kolegium św. Franciszka Ksawerego.
Obok prowadzonego przez jezuitów kościoła znajdował się dom zakonny, sierociniec i ośrodek dla najuboższych. W 1945 r. rząd Envera Hodży rozpoczął w Albanii krwawe prześladowania Kościoła katolickiego. Wielu jezuitów i ich współpracowników poniosło śmierć męczeńską.
Po upadku reżimu w 1991 r. jezuici rozpoczęli odbudowywać swoją obecność w Albanii. Z więzienia wyszedł o. Anton Luli SJ i odnalazł się także sędziwy brat zakonny, który ukrywał się przez lata prześladowań. Do pomocy ruszyli jezuici z innych krajów, ale Albania wciąż potrzebuje nowych księży i zaangażowanych świeckich.
Poniżej plakat zapraszający na spotkanie z o. Generałem w jezuickiej szkole w Szkodrze.
Photo at the top of the article: Society of Jesus