W Rzymie, dnia 16 maja br. w siedzibie Instytutu Polskiego przy via Vittoria Colonna odbyło się sympozjum „Il 2° Corpo d’armata Polacca in Italia a 80 anni dopo. Tracce – Testimonianze – Memorie – Percorsi futuri” (2. Korpus Armii Polskiej we Włoszech 80 lat później. Ślady – Świadectwa – Wspomnienia – Dalsze dzieje).

Sympozjum zorganizował Instytut Polski w Rzymie i Fundacja Rzymska im. J. Z. Umiastowskiej dla uczczenia 80 rocznicy Bitwy o Monte Cassino. W zamiarze Organizatorów sympozjum „miało dać wielu środowiskom włoskim, polskim i włosko-polskim możliwość wypowiedzenia się i wymiany poglądów”. Całość była dwujęzyczna, polsko-włoska, z tłumaczeniem symultanicznym.

Sympozjum zostało podzielone na kilka sesji. W czasie ich trwania uczestnicy paneli bądź pojedynczy prelegenci, omawiali różne zagadnienia dotyczące 2 Korpusu, takie jak działalność kulturalna, społeczna, artystyczna, oświatowa, dawne wspomnienia o żołnierzach, a także te nowe, współczesne, pochodzące od ich rodzin. Pytano się o znajomość tematyki Armii Polskiej wśród samych Włochów. Dyskutowano nad tym, w jaki sposób 2. Korpus jest postrzegany dzisiaj i jak pamięć o nim może być podtrzymywana i pogłębiana w przyszłości.

Bardzo ważnym wydarzeniem w czasie sympozjum była prezentacja drugiego tomu „Działania 2. Korpusu we Włoszech”. Wydanie II tomu połączono z wznowieniem tomu pierwszego.

W ciągu dnia można było obejrzeć okolicznościową wystawę, posłuchać utworów muzycznych i obejrzeć archiwalne filmy. Dzień zakończył specjalny pokaz filmu „Czerwone maki” Krzysztofa Łukaszewicza.

Zobacz zwiastun

W jednym z paneli w ramach sympozjum, uczestniczył rektor Papieskiego Instytutu Studiów Kościelnych w Rzymie o. Henryk Droździel SJ. „Celem panelu było przedstawienie tego, co zostało zrobione, opublikowane i niepublikowane, materiały, dokumenty publiczne i prywatne, świadectwa materialne i ustne o 2. Korpusie, aby udokumentować wojskowe, ludzkie i kulturowe doświadczenie 2. Korpusu Polskiego we Włoszech, a także wskazanie na aspekty, tematy, kwestie, które mogą być nadal badane w tym zakresie lub są w przygotowaniu. „Obszary badawcze nigdy nie są zamknięte. Każda epoka stawia przed przeszłością nowe pytania i budzi na nowo ciekawość.” (Moderator)

Podczas panelu „Żołnierze 2. Korpusu we Włoszech. Świadectwa – Wspomnienia – Badania” wystąpili:

Jan Ambroziak (Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP, Departament Dziedzictwa Kulturowego za Granicą i Miejsc Pamięci Narodowej, Warszawa)
Henryk Droździel SJ (Rektor Papieski Instytut Studiów Kościelnych, Rzym)
Barbara Grzywacz (członek założyciel Memorial Italia, Mediolan)
Jadwiga Kowalska (dyrektor Archiwum Polskiej Misji Katolickiej w Anglii i Walii, Londyn)
Maria Radożycka (historyk, Ankona)

Moderatorem był Paolo Morawski (Fundacja Rzymska im. J.Z. Umiastowskiej).

Rzym/hd