Nowy film dokumentalny o życiu jezuickiego misjonarza w Chinach, ojca Diego de Pantoja, będzie miał swoją premierę 28 maja tego roku w Kurii Generalnej Towarzystwa Jezusowego w Rzymie. Reżyserem filmu jest ks. Jesus Folgado Garcia, a producentem Boston College Institute for Advanced Jesuit Studies.

Diego de Pantoja urodził się w 1571 r. w Valdemoro (Hiszpania), w rodzinie szlacheckiej. Po ukończeniu szkoły średniej, w wieku osiemnastu lat wstąpił do nowicjatu jezuitów w prowincji Toledo. Po ukończonej formacji zakonnej poświęcił się misjom.

Ówczesny generał Towarzystwa Jezusowego, o. Claudio Acquaviva, wysłał go w 1596 roku w podróż szlakiem św. Franciszka Ksawerego (Wyspy Kanaryjskie, Wyspy Zielonego Przylądka, Gwinea, Przylądek Dobrej Nadziei i Mozambik) do miasta Goa, ówczesnego centrum chrześcijańskich wpływów w Azji Wschodniej.

Przybył do Chin, by wesprzeć innego jezuitę, ojca Matteo Ricci. Ojciec de Pantoja, historyk i teolog, zasłynął wśród miejscowych jako utalentowany językoznawca, literat, muzyk i kartograf. Pomógł Chińczykom w udoskonaleniu chińskiego kalendarza, a nawet w usprawnieniu systemów hydraulicznych.

Reżyser tego 32 minutowego filmu, ks. Folgado Garcia, rozpoczął zbieranie materiałów do zrealizowania tego historycznego filmu, gdy otrzymał list od papieża Franciszka, który wyraził swoje poparcie dla projektu i nazwał o. Pantoję „ambasadorem chińskiej kultury na Zachodzie”.

W ostatnich latach życie i spuścizna misjonarza zyskały w Chinach na znaczeniu. Rok 2018 został ogłoszony przez rząd Chin rokiem Diego de Pantoja z okazji 400. rocznicy jego śmierci. „Pantoji udało się zbudować pokojowy most między tysiącletnimi kulturami Zachodu i Chin” – powiedział amerykańskim mediom ks. Folgado García.

W filmie usłyszymy komentarze o. Federico Lombardiego SJ, prezesa watykańskiej Fundacji im. Josepha Ratzingera, o. Antoine’a Kerhuela, sekretarza Towarzystwa Jezusowego, Manueli Mendonça, przewodniczącej Portugalskiej Akademii Historycznej oraz o. Caseya Beaumiera SJ, dyrektora Boston College Institute for Advanced Jesuit Studies.

„Dziedzictwo Diego de Pantoja sprawia, że środowiska akademickie w Chinach, Hiszpanii, Portugalii, Włoszech, Stanach Zjednoczonych, a także papież w Watykanie, uznają, że możliwe jest budowanie pokojowych mostów dialogu i współpracy między cywilizacjami, które pozornie są różne” – powiedział redakcji Catholic National Reporter ks. Folgado Garcia.

Jezuicki misjonarz z XVI wieku może być dla nas przykładem, jak dzisiaj budować zgodę w świecie o różnorodnych kulturach i religiach.

Photo: Azjatycki Chrystus w zamku w Javier, Hiszpania. Author: Vivian Richard. Kredyt: Society of Jesus.