W dniach 24-25 czerwca 2024 r., w Uniwersytecie Ignatianum w Krakowie odbyło się Międzynarodowe Seminarium „Dziedzictwo kulturowe: duchowe i materialne jezuitów Krakowa i Małopolski – badania (Rumunia, Estonia, Kirgizja, Izrael, Ukraina, Niemcy, Polska)”. Wydarzenie zostało zrealizowane w ramach programu „Regionalna inicjatywa doskonałości”.
W trakcie Seminarium odbyła się prezentacja projektu Digitalizacja Archiwum Towarzystwa Jezusowego w Krakowie oraz innych projektów dotyczących dziedzictwa kulturowego jezuitów i realizowanych przez Centrum Badań nad Dziedzictwem Kultury Jezuitów Krakowa i Małopolski.
Prof. Marian Ciuca (Rumunia) wygłosił referat na temat początków Mołdawskiej Misji jezuitów, zarysowując kontekst XVII i XVIII wieku. Opowiedział o przyjęciu misji przez miejscową ludność i mołdawskich urzędników, w tym księży prawosławnych. W obu wystąpieniach odniósł się do źródeł w języku włoskim i łacińskim.
Podczas sympozjum poruszono kwestię sytuacji studentów i profesorów zagranicznych w XIX i XX wieku w szkołach jezuickich Małopolski (dr Krzysztof Homa SJ). Omówiono podróże jezuitów po Bukowinie, Mołdawii i Transylwanii (prof. Marian Ciuca (Bukareszt) cd.; Henryk Urban SJ (Bukareszt)). Irina Putrienko, br. Damian Wojciechowski SJ, o. Remigiusz Kalski SJ skupili uwagę na dokumentach, świadczących o działalności jezuitów i znajdujących się w archiwach Rosji oraz w Kirgistanie i w Azji Środkowej.