Po północy, dnia 18 czerwca 2024 roku zmarł w Gdyni o. Julian Sulowski SJ, specjalista w dziedzinie katechetyki i teologii biblijnej. Odszedł do Pana w 89. roku życia, 71. roku powołania zakonnego i 63. roku kapłaństwa.
O. Julin Sulowski SJ urodził się w miejscowości Piłatka, parafia Batorz w diecezji lubelskiej jako syn Andrzeja i Marianny z domu Pastucha. Wstąpił do Towarzystwa Jezusowego w Kaliszu dnia 6 sierpnia 1953 roku. Pierwsze śluby zakonne złożył 15 sierpnia 1955 roku. Studia filozoficzne odbywał w Krakowie a teologiczne w Warszawie. Święcenia kapłańskie przyjął w Warszawie 31 lipca 1961 roku i rozpoczął pracę duszpasterska w parafii pw. św. Stanisława Kostki w Gdyni. Wkrótce powrócił do Warszawy, gdzie podjął pracę w Centrum Katechetycznym i uczył religii. W roku akademickim 1965-1966 odbył w Czechowicach-Dziedzicach Trzecią Probację pod kierunkiem o. Edwarda Bulandy SJ.
Po Trzeciej Probacji kontynuował pracę w Warszawie oraz studiował teologię pastoralną na ATK. W latach 1972-1981 pracował nad doktoratem i posługiwał w parafii pw. św. Andrzeja Boboli łącząc pracę duszpasterską z pracą naukową. Jednocześnie angażował się w działalność Centrum Katechetycznego.
W 1981 roku został skierowany do Łodzi, na placówkę przy ul. Sienkiewicza, gdzie pomagał w kościele i uczył teologii w seminarium Fratrum Minorum będąc nadal członkiem Centrum Katechetycznego w Warszawie i pracując nad doktoratem. W roku 1984 zamieszkał w Otwocku i był administratorem tamtejszej statio. Dwa lata później uczył przez rok religii w Szczecinie. W 1987 roku powrócił do Warszawy, by wesprzeć jezuitów pracujących w Centrum Katechetycznym i po roku został posłany do Lublina, gdzie zajmował się głównie wspólnotą neokatechumenalną.
W 1991 powrócił do Warszawy na Bobolanum, gdzie uczył języka hebrajskiego i Starego Testamentu. W 1996 obronił pracę doktorską z teologii biblijnej, w której w sposób nowatorski przeanalizował pierwsze rozdziały Księgi Rodzaju. W latach 1998-2008 pracował w Poznaniu, gdzie uczył Starego Testamentu na Uniwersytecie Adama Mickiewicza. W roku 2009 wyjechał do Niemiec i posługiwał tam wspólnotom neokatechumenalnym jako wędrowny katechista oraz nauczał w Berlinie Starego Testamentu. Od 2019 przebywał w zakonnej infirmerii w Gdyni i pomagał w parafii pw. św. Stanisława Kostki.
Ojciec Julian był wielkim entuzjastą zmian posoborowych w Kościele, szczególnie reformy liturgicznej. Wniósł znaczący wkład w obecny kształt katechetyki i rozwój wspólnot neokatechumenalnych.