Fundacja Jesuit Refugee Service (JRS) rozpoczęła zapisy na spotkania psychologiczne w Warszawie, żeby wesprzeć uchodźców wojennych z Ukrainy.

Od 2 sierpnia 2024 JRS Poland zaprasza dorosłych i młodzież (od 14 roku życia) do skorzystania z bezpłatnego indywidualnego wsparcia psychologicznego w Magis House przy ul. Andrzeja Boboli 12 (na zdjęciu). Natomiast 6 sierpnia 2024 rozpoczną się spotkania psychologiczne dla dzieci i nastolatków. Obowiązują wcześniejsze zapisy telefoniczne (605 422 608).

Więcej informacji nt. wsparcia jakie oferuje w Warszawie Jezuicka Służba Uchodźcom znajduje się na poniższym plakacie.

Wojna i przymusowe przesiedlenie to doświadczenia, które w sposób niezwykle traumatyczny mogą wpływać na życie zarówno dorosłych, jak i dzieci. Tego rodzaju przeżycia wywołują głębokie i długotrwałe skutki psychiczne, takie jak stres pourazowy, lęki, depresja, bezsenność, poczucie braku sensu życia czy problemy z adaptacją do nowego otoczenia. Wsparcie psychologiczne okazuje się w takich sytuacjach kluczowe dla poprawy jakości życia i powrotu do równowagi psychicznej.

Stres pourazowy (syndrom PTSD) to jeden z najczęstszych problemów zw. z zdrowiem psychicznym, z jakimi borykają się osoby po doświadczeniach wojennych i przymusowym przesiedleniu. Profesjonalna pomoc psychologiczna umożliwia zrozumienie i przepracowanie traumatycznych wydarzeń, co prowadzi do zmniejszenia objawów PTSD i poprawy ogólnego samopoczucia.

Zmiana otoczenia, kultury i języka to dodatkowe wyzwania dla przesiedlonych osób. Psycholodzy pomagają w adaptacji do nowego życia, oferując wsparcie w radzeniu sobie z uczuciem wyobcowania oraz we wzmacnianiu wiary w swoje siły i zdolności.

Wojna i przesiedlenie często powodują napięcia i konflikty w rodzinach. Pomoc psychoterapeutyczna może pomóc w odbudowie i wzmocnieniu relacji między członkami rodziny, co jest kluczowe dla zachowania zdrowia psychicznego wszystkich jej członków w tym dzieci, które są szczególnie wrażliwe na traumatyczne przeżycia.

Na podstawie materiałów JRS Poland