Obraz do medytacji: Wyobraź sobie Jezusa nauczającego w synagodze w Nazarecie. Zwróć uwagę na reakcje Maryi, uczniów i ziomków Jezusa na Jego słowa.
Prośba o owoc medytacji: Proś, by twoje słowa płynęły zawsze z głębi serca.
1. Mądrość Boga
Pierwsze publiczne wystąpienie Jezusa w Nazarecie przyjęte zostało z napięciem i zdumieniem. Jezus przemawiał zapewne prosto, by wszyscy Go zrozumieli, a równocześnie w sposób nowy, inny, oryginalny, spontaniczny. Wypowiedziane słowa wypływały z Jego głębi; były Jego słowami, Jego doświadczeniem, Jego życiem.
Dobry człowiek z dobrego skarbca swego serca wydobywa dobro […] Bo z obfitości serca mówią jego usta (Łk 6, 45). Świadectwo czy publiczne wyznawanie wiary (w rodzinie, grupie przyjaciół, wspólnocie zakonnej czy środowisku pracy) jest autentyczne, gdy wypływa z głębi, z wnętrza. Gdy żyjemy Jezusem, Jego słowem, pozwalamy, aby zapuszczał w naszym życiu korzenie (C. M. Martini), usuwał nasze lęki, gdy ufamy Mu szczerze i zawierzamy siebie, rodzi się odwaga wiary.
Jakie jest twoje wewnętrzne bogactwo? Co wychodzi z twego serca? Czy jest w tobie wewnętrzna spójność pomiędzy tym, czym żyjesz, a tym, co wyrażasz na zewnątrz?
2. Zlekceważony prorok
Starożytne przysłowie mówi: Prorok jest lekceważony w swojej ojczyźnie, a lekarz nie uzdrawia swoich znajomych. Po pierwszym sukcesie, Jezus ponosi fiasko ewangelizacyjne. W swojej ojczyźnie, w Nazarecie, na progu działalności misyjnej, w obecności współziomków, bliskich i swojej Matki zostaje odrzucony, niezrozumiany, zlekceważony. Mieszkańcy Nazaretu nie poszli za pierwszym natchnieniem i zdumieniem nauką Jezusa. Zakwalifikowali Go i zaszufladkowali: jest zwyczajny, biedny, przeciętny jak oni. Do tej ciasnoty osądów, opinii, które duszą głos prawdy, doszła jeszcze jedna z wad – zazdrość.
Fiasko Jezusa w Nazarecie jest lekcją dla jego uczniów, dla nas. Stając w obliczu niepowodzenia, porażki, niezrozumienia, odrzucenia, w ostrzu krytyki, przypominajmy sobie, co przydarzyło się naszemu Mistrzowi i w pokorze prośmy Go o odwagę i moc Jego Ducha.
Czy zbyt łatwo nie klasyfikujesz innych? Czy nie jesteś zazdrosny?
3. Wolność wobec sukcesu
Mimo pozornego fiaska, Jezus nadal w wolności głosi Ewangelię. Po odrzuceniu w Nazarecie nie próbuje szukać innych bardziej wyrafinowanych form i metod nauczania. Czyni to samo, co przedtem. Podąża ewangeliczną drogą. Głęboko wierzy w słuszność swojej misji otrzymanej od Ojca. Wolność pozwala Mu przekraczać ramy jednego miejsca i iść wciąż dalej, stawać wobec nowych wyzwań, przekraczać ciasnotę miejsc i ludzkich serc.
Co jest motorem twojego życia? Czy określasz swoją wartość poprzez dokonania, pracę, sukces? Jak zachowujesz się w sytuacjach porażki? W jaki sposób reagujesz wobec niezrozumienia i odrzucenia przez innych? Czy potrafisz zawsze „być sobą”?
Rozmowa końcowa: Proś o odwagę życia w prawdzie i dawania świadectwa Jezusowi mimo niezrozumienia i odrzucenia ze strony innych.