Vatican News, z okazji „święta grobów” na Łotwie, opublikowała rozmowę o. Tadeuszem Cieślakiem SJ, polskim jezuitą (na zdjęciu), który od 9 lat pracuje na Łotwie. Ojciec Tadeusz jest proboszczem parafii św. Teresy w Rydze.

„Święto grobów czy cmentarzy, bo tak można tłumaczyć na polski łotewskie wyrażenie «kapu svētki», ma bardzo długą tradycję, sięgającą średniowiecza, a może nawet czasów pogańskich, kiedy to Bałtowie właśnie w lipcu modlili się za swych zmarłych. Nie była to jednak tradycja masowa” – mówi o. Cieślak.

To się zmieniło dopiero po rewolucji w 1905 r. „Było to wydarzenie porównywalne do polskiego powstania styczniowego. Było to wielkie przebudzenie narodowe, a zarazem wielka żałoba, bo wiele osób zginęło i podeptane zostały narodowe nadzieje Łotyszy. Wykorzystał to Andrievs Niedra, pastor luterański, a zarazem polityki i wielki mówca. Zaczął gromadzić na cmentarzach mnóstwo ludzi. I od tego czasu święto grobów jest tradycją masową, kultywowaną nie tylko przez protestantów, ale przez chrześcijan wszystkich wyznań” – tłumaczy o. Cieślak.

Zobacz cały artykuł TUTAJ.

Źródło: Damian Wojciechowski SJ / Vatican News