W dniach 24-28 czerwca 2024 w Il Carmelo Ciampino nieopodal Rzymu odbyło się pierwsze spotkanie delegatów Jezuickiej Służby Uchodźcom (Jesuit Refugee Service – JRS) z całego świata.

Odbyło się ono pod hasłem: Rozpoznać ścieżki nadziei (Discerning paths for hope). Jest to historyczne wydarzenie, gdyż w całej historii JRS, które jest globalnym dziełem apostolskim Towarzystwa Jezusowego po raz pierwszy zgromadzili się na wspólnym spotkaniu, wymianie doświadczeń, modlitwie i planowaniu wspólnych działań przedstawiciele z całego świata.

Warto przypomnieć, że JRS został założony przez o. Pedro Aruppe SJ w 1980 roku. Do tej pory pod hasłem Towarzyszyć, Służyć, Wspierać (Accompany, Serve, Advocate) pełni posługę na rzecz uchodźców, migrantów i ludzi przymusowo przesiedlonych w 58 krajach na całym świecie. Spotkanie pod Rzymem było ważnym krokiem na drodze przygotowania strategii działania (Strategic Framework) na lata 2025-2029, która zostanie oficjalnie zaprezentowana pod koniec tego roku. Gościem specjalnym spotkania był o. Generał Arturo Sosa SJ, który skierował do uczestników spotkania słowo na temat misji, tożsamości i przyszłości JRS.

Z ramienia JRS Poland w spotkaniu brał udział o. Dariusz Michalski SJ, dyrektor programowy (na zdjęciu poniżej, pierwszy z lewej).

Źródło: jrs.center