W dniach 23-28 września, w Europejskim Centrum Komunikacji i Kultury w Warszawie Falenicy, spotkali się jezuici z Prowincji Wielkopolsko-Mazowieckiej Towarzystwa Jezusowego, by rozmawiać o misji zakonu w Polsce, Danii, Białorusi, Rosji i Kirgistanie. Podzielili się swoimi uwagami i refleksjami na temat obecnej działalności oraz przyznali, że konieczne jest wprowadzenie istotnych zmian.

„Musi zmienić się nasze myślenie i nasze podejście do realizowanej misji. Wiele napięć i trudności, jakich doświadczamy możemy przekuć w siłę do działania” – mówił jeden z uczestników.

Przygotowując się do tego Forum jezuici spotykali się przez dwa lata w swoich lokalnych wspólnotach oraz w gronie osób zaangażowanych w dzieła apostolskie, by zidentyfikować najważniejsze wyzwania, jakie stawia przed nimi Bóg i lepiej zrozumieć, czego ludzie od nich oczekują. A także jak realizować w praktyce Uniwersalne Preferencje Apostolskie, jakie generał jezuitów i papież Franciszek zaaprobowali w 2019 roku: (1) Wskazywać drogę do Boga przez Ćwiczenia duchowe i rozeznanie; (2) Kroczyć razem z ubogimi, odrzuconymi w świecie, zranionymi w swej godności, w misji pojednania i sprawiedliwości; (3) Towarzyszyć młodym w kreowaniu przyszłości pełnej nadziei; (4) Współpracować w trosce o Wspólny Dom.

Wśród oczekiwań, jakie mają wobec jezuitów ludzie, wymieniono pomoc w rozwijaniu relacji z Bogiem poprzez towarzyszenie duchowe i uczenie rozeznawania. Wsparcia oczekują szczególnie młode małżeństwa i rodziny, osoby przeżywające różnego rodzaju kryzysy i osoby wykluczone.

Podczas sesji plenarnych i rozmów w grupach podkreślano znaczenie tożsamości jezuity i życia modlitwą. Poruszono wiele problemów apostolskich i nakreślono nowe wyzwania, którym trudno będzie sprostać bez wychodzenia poza utarte schematy. Nie zabrakło też tematów o ludzkiej kruchości jezuitów i potrzebie wzajemnego wspierania się we wspólnotach, które same w sobie są misją i nie mogą być traktowane jedynie jako zakwaterowanie hotelowe.

W spotkaniu wzięło udział ponad 120 jezuitów pochodzących z dziesięciu różnych krajów i pracujących na terenie największej w Towarzystwie Jezusowym Prowincji rozciągającej się od Grenlandii po granicę z Chinami.

Na zdjęciach grupy uczestniczących w Forum Prowincji w Warszawie Falenicy (fot. Ingrida Białek, Jakub Majchrzak SJ).