W niedzielę 15 września przy ul. Rakowieckiej 61 w Warszawie Jezuicka Służba Uchodźcom (JRS Poland) zorganizowała obchody 110. Światowego Dnia Migranta i Uchodźcy. Rozpoczęły się one od uroczystej Mszy świętej, której przewodniczył o. Zbigniew Leczkowski SJ, Prowincjał Prowincji Wielkopolsko-Mazowieckiej Towarzystwa Jezusowego. W czasie homilii o. Prowincjał zwrócił uwagę, że istota chrześcijaństwa zawiera się w dwóch postawach: wiary – relacji do Boga i miłości – relacji do bliźniego, która zawsze przekłada się na konkretne czyny. Obecni byli również Prezes Fundacji JRS Poland o. Grzegorz Bochenek SJ i Dyrektor Programowy JRS Poland o. Dariusz Michalski SJ. Za oprawę liturgiczną odpowiadał afrykański chór “Golden Voices Poland”, który wykonał pieśni w trzech językach oraz międzynarodowy Chór JRS “W Akcji” (In Action Choir). Wybrane elementy Liturgii Słowa odczytane zostały w językach polskim, angielskim i kinyarwanda, a Ewangelia również w języku arabskim przez o. Tomasza Matykę SJ współpracującego z JRS. Było to wspaniałe doświadczenie żywego Kościoła i modlitwy uczniów Chrystusa z wielu odległych zakątków świata w jedności serc i ducha.
Hasłem tegorocznego Dnia Migranta i Uchodźcy są słowa Ojca Świętego Franciszka: “Bóg idzie ze swoim ludem”.
Nasze obchody zostały zorganizowane z dużym wyprzedzeniem, tak by umożliwić chętnym udział 28 września br. w Pielgrzymce uchodźców i migrantów do Częstochowy.
Druga część świętowania, która odbyła się na dziedzińcu rozpoczęła się od degustacji potraw z różnych części świata przygotowanych m.in. przez zaprzyjaźnionych z nami migrantów. Mogliśmy wysłuchać tradycyjnych pieśni narodowych czy wziąć udział w tańcach integracyjnych oraz tańcu kazachskim połączonym z jego nauką. Dla najmłodszych przygotowano kącik zabaw.
Spotkanie zgromadziło około 150 osób. Było świetną okazją do lepszego poznania siebie, integracji pomiędzy samymi uchodźcami. Wielką radością dla Zespołu JRS były spotkania z tymi, którym towarzyszymy już od lat, a konkretnie od 2012 roku, kiedy to powstało Jezuickiego Centrum Społeczne – od 2022 roku przekształcone w JRS Poland. Wielu ówczesnych najmłodszych to dziś młodzi dorośli, którzy biegle władają językiem polskim, nadal chętnie poznają kulturę Polski i w niej uczestniczą. Widzą dla siebie przyszłość w naszej Ojczyźnie, a jednocześnie zachowują w swym sercu to, co najcenniejsze z tradycji krajów swego pochodzenia. Kolejną radością dla nas staje się fakt, że młodzi, którzy korzystają z pomocy w JRS m.in. na zajęciach z języka polskiego, nie pozostają jedynie biernymi odbiorcami, ale także aktywnie włączają się w pomoc innym uchodźcom dołączając do grona naszych wolontariuszy.
Cieszymy się, że możemy tworzyć dużą różnorodną rodzinę, w której osoby z doświadczeniem migranckim lub uchodźczym dają świadectwo wielkiej odwagi w radzeniu sobie z codziennymi wyzwaniami.
Wszystkich, którzy chcieliby być informowanymi o naszych działaniach zapraszamy do zapisania się na nasz newsletter: www.jrs.center
Sebastian Gensina SJ
Autorami fotografii są Yanislau Svetik z BirdWay Studios oraz Vladyslav Pylypiv.