Niedawno opublikowany Biuletyn WGSBN (Working Group for Small Body Nomenclature) poinformował o nadaniu oficjalnej nazwy „Skarga” asteroidzie o numerze katalogowym (327977), znanej także jako 2007 FO34. Asteroida ta została odkryta 24 marca 2007 roku przez litewskich astronomów Kazimierasa Černisa oraz Justasa Zdanavičiusa w obserwatorium astronomicznym w Molėtai na Litwie. Nadanie jej imienia to nie tylko wyróżnienie dla badaczy, ale także symboliczne uhonorowanie postaci Piotra Skargi, wybitnego polskiego jezuity, kaznodziei i intelektualisty.
Asteroida „Skarga” – mała planetka w wielkim kosmosie
Asteroida „Skarga” znajduje się w pasie głównym asteroid, który rozciąga się pomiędzy orbitami Marsa i Jowisza. To właśnie tam krąży większość znanych asteroid, stanowiących pozostałość po formowaniu się Układu Słonecznego. Ta konkretna asteroida ma okres obiegu wynoszący 4,45 lat oraz nachylenie orbity wynoszące 6,49 stopni. Chociaż rozmiary asteroid są niewielkie w porównaniu do planet, to ich obserwacja dostarcza naukowcom cennych informacji o początkach naszego systemu planetarnego.
Odkrywcy – Kazimieras Černis i Justas Zdanavičius
Obaj odkrywcy asteroidy – Kazimieras Černis i Justas Zdanavičius – są znanymi i szanowanymi astronomami, którzy mają na swoim koncie wiele odkryć kosmicznych. Pracując w obserwatorium astronomicznym w Molėtai, zyskali uznanie na arenie międzynarodowej, przyczyniając się do pogłębiania wiedzy o małych ciałach niebieskich. To właśnie oni odkryli także inną asteroidę – „Ignatianum”, której nazwa również nawiązuje do Ignacego Loyoli, założyciela zakonu jezuitów.
Piotr Skarga – duchowny i pisarz epoki kontrreformacji
Nadawanie nazw asteroidy na cześć wybitnych postaci z historii to piękna tradycja, która łączy naukę z dziedzictwem kulturowym.
Piotr Skarga (1536–1612) był jednym z czołowych przedstawicieli kontrreformacji w Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Jego wpływ na życie duchowe i intelektualne w Polsce oraz na Litwie jest nie do przecenienia. Jako kaznodzieja królewski i hagiograf, Skarga odegrał kluczową rolę w krzewieniu wartości katolickich w dobie reformacji. Znany jest przede wszystkim jako autor „Żywotów Świętych”. Był również pierwszym rektorem Uniwersytetu Wileńskiego, co dodatkowo łączy go z Litwą – miejscem, w którym dokonano odkrycia asteroidy.
Zob. także: Dane w bazie NASA