W sobotnie popołudnie 19 października w salach pod kościołem zapanowała artystyczna atmosfera pełna kolorów i inspiracji. To „Jesienny Wernisaż na Knajfeldzie” z przewodnim tematem „Pejzaż i Rękodzieło”, zgromadził blisko sto osób spośród mieszkańców parafii, Bytomia i innych miast Metropolii. Randze wydarzenia dodała splendoru obecność pani Senator Haliny Bieda oraz Wiceprezydenta miasta Pana Adama Frasa oraz szanowanych Przedstawicieli świata nauki i kultury. Ponad 50 miejscowych artystów – twórców profesjonalistów i amatorów, osób dorosłych, ale również młodzieży studenckiej, licealnej oraz szkolnej i przedszkolnej zaprezentowało około 500 wyjątkowych dzieł z dziedziny malarstwa, rękodzieła i rzemiosła. Wystawa trwała przez dwa weekendy. Przez całe weekendowe dni sala wcale nie świeciła pustkami, a w dni powszednie wystawę zwiedzały zorganizowane grupy młodzieży szkolnej i dzieci z przedszkoli.
Organizatorzy pragnęli, by wydarzenie było miejscem spotkania różnych pokoleń i grup – wierzących, ateistów i niepraktykujących, ludzi młodych i starszych. Podczas wystawy, oprócz podziwiania dzieł, można było także rozmyślać nad pięknem natury i nad tym, jak sztuka łączy ludzi. Wyjątkowym punktem wystawy były szydełkowe arcydzieła, zwłaszcza te stworzone podczas wakacyjnych warsztatów. Miejscowe rękodzielniczki, zarówno doświadczone, jak i te, które dopiero zaczęły swoją przygodę z szydełkiem, udowodniły, że dzięki talentowi i cierpliwości można tworzyć cudeńka.
Bytomski wernisaż, już drugi z kolei, dzięki swojemu otwartemu charakterowi, stanowił przykład wydarzenia dostępnego dla wszystkich miłośników sztuki i szanujących wartości, które nadają sens codziennemu życiu. Szczególną ideę organizatorów było pragnienie realizacji tego, co radził pierwszy papież Szymon Piotr Apostoł: żeby w trosce o własne piękno nie ograniczać się jedynie do tego, co zewnętrzne jak na przykład wyszukane fryzury, złote ozdoby i kosztowne stroje. Radził on, żeby zabiegać raczej o swoje wewnętrzne piękno, o spokój i łagodność ducha. Taka uroda człowieka jest bardzo cenna w oczach ludzi i Boga. Szczególnym jest również połączenie wartości piękna z innymi dwoma wartościami, jakimi są dobro i prawda. Wartości te są w cenie od niepamiętnych czasów. Już w starożytnych kulturach panowała zgoda, że wszystko, co piękne, jest równocześnie prawdziwe i dobre. Głównym mottem wystawy był tekst zapisanym w Biblii oraz wypowiedzi filozofa Platona: „I widział Bóg, że wszystko, co stworzył, było bardzo dobre”. (Biblia). „Dobro jest to, ku czemu wszystkie rzeczy dążą. Prawda jest tym, co wierzymy, że jest wieczne i niezmienne. Piękno jest manifestacją doskonałości i harmonii”. (Platon – starożytny filozof)
Dla pełności informacji dodam, że każdy z artystów otrzymał „Certyfikat uznania” od oficjalnego organizatora wernisażu i wystawy, którym jest „Parafialne Stowarzyszenie im. Ojca Adama Wiktora”. Wydrukowany został okolicznościowy folder. Każdy zwiedzający wystawę otrzymał kolorową kopertkę z wypisaną na kartoniku „sentencją”, a przedszkolaki dodatkowo piękną naklejkę w kopertce. Przed opuszczeniem sali wystawowej niektórzy „rezerwowali” sobie dzieła sztuki z zamiarem ubogacenia własnej kolekcji. Przed samym wyjściem Goście byli zapraszani do drugiej sali, w której panie w strojach bytomskich ugaszczały czerwonym barszczem z domowymi uszkami oraz własnymi wypiekami. Cały wernisaż, wystawę i poczęstunek wymyśliły, przygotowały i wykonały panie z parafialnej grupy seniorów. Niech Bóg im wynagrodzi.
O. Jerzy Karpiński SJ